Jedynie prawda jest ciekawa


Brak zagrożenia terrorystycznego dla instytucji UE

23.11.2015

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas ogłosił, że nie ma konkretnego zagrożenia terrorystycznego wobec instytucji UE. Poziom alertu w siedzibie KE nie został podniesiony, ale wzmocniono kontrole.

W Brukseli od piątkowego wieczoru obowiązuje najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Według władz istnieje groźba skoordynowanych zamachów, jak 13 listopada w Paryżu. Nie funkcjonuje metro, zamknięte są szkoły i uczelnie, odwołano imprezy masowe. Do poniedziałku policja zatrzymała w sumie 21 osób w ramach operacji antyterrorystycznej.

- Belgijskie władze potwierdziły, że nie ma konkretnego zagrożenia dla europejskich instytucji, w tym Komisji Europejskiej - powiedział Schinas na konferencji prasowej. Jak dodał, zdecydowano, że w budynkach KE nadal zostanie utrzymany żółty poziom alertu, wprowadzony już na początku roku, po zamachach w Paryżu na redakcję pisma "Charlie Hebdo" i sklep z artykułami koszernymi.

- Spotkania w siedzibie KE odbywają się zgodnie z planem. Wzmocniono środki bezpieczeństwa. Sprawdzane są bagaże osób wchodzących do budynków Komisji i wjeżdżające samochody. Zamknięty jest żłobek i szkoły europejskie. Odwołano także imprezy wokół budynków KE i wzmocniono patrole - relacjonował rzecznik.

Dodał, że w ciągu weekendu wszyscy pracownicy Komisji byli informowani o sytuacji. Ze względu na zamknięcie żłobków i szkół pracę w KE zorganizowano w poniedziałek elastycznie, tak by rodzice mogli zapewnić dzieciom opiekę.

- Jesteśmy w kontakcie z belgijskimi władzami w sprawie oceny sytuacji. Spokojnie kontynuujemy pracę - powiedział Schinas. Nie wykluczył, że w następnych dniach poziom alertu może zostać podniesiony - w zależności od rozwoju wydarzeń w Brukseli i informacji od belgijskich władz. Poziom alertu został z kolei podniesiony w budynkach Rady UE, gdzie odwołano niektóre spotkania.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 2. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 3. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 4. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 5. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 6. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 7. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook