Jedynie prawda jest ciekawa

Bractwo Muzułmańskie traci swoją gazetę

25.09.2013

Siedziba pisma "Wolność i Sprawiedliwość" w Kairze została zajęta w nocy z wtorku na środę przez funkcjonariuszy policji. Egipskie władze postanowiły zamknąć gazetę wydawaną przez Bractwo Muzułmańskie, ponieważ ich zdaniem treści w niej zawarte nawoływały do aktów przemocy.

"My, dziennikarze gazety „Wolność i Sprawiedliwość”, potępiamy siły bezpieczeństwa za zamknięcie siedziby pisma" - napisali przedstawiciele Bractwa Muzułmańskiego na jednym z portali społecznościowych. Zdaniem islamistów, jest to kolejny krok na drodze do zniszczenia Bractwa. Przedstawiciele władz podkreślili, że działania policji są konsekwencją wyroku sądu, który zakazał Bractwu wszelkiej działalności. "Zamknięcia dokonano na podstawie decyzji sądu, który orzekł że podżegali (członkowie Bractwa Muzułmańskiego) w przeszłości do przemocy i terroryzmu" - tłumaczyli rozmówcy agencji Reutera.

W poniedziałek egipski sąd zakazał Bractwu Muzułmańskiemu prowadzenia wszelkiej działalności w kraju, rozszerzając tym samym kampanię osłabienia islamistycznego ruchu, z którego wywodził się odsunięty od władzy prezydent Mohammed Mursi. Bractwo oceniło decyzję jako polityczną. Poza wprowadzeniem zakazu działalności dla Bractwa Muzułmańskiego i związanych z nim struktur sąd postanowił również skonfiskować aktywa organizacji już wcześniej zamrożone.

Bractwo oskarża egipską armię o dokonanie zamachu stanu 3 lipca i obalenie Mursiego, który został wybrany w demokratycznym głosowaniu. W następstwie demonstracji zwolenników i przeciwników Mursiego oraz późniejszych zamieszek, które przetoczyły się przez Egipt, ponad tysiąc osób, głównie sojuszników byłego prezydenta, zginęło, a ponad 2 tysiące islamistów zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook