Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zakaz wstępu dla fałszywych Mikołajów

25.12.2013

Władze gminy Seia, w północnej Portugalii, zaadaptowały jedną z lokalnych miejscowości na bożonarodzeniową wioskę z żywą szopką i scenografią nawiązującą do tradycji regionu. Mogą ją odwiedzać wszyscy z wyjątkiem osób przebranych za Mikołajów.

W okresie świątecznym w większości portugalskich gmin wygospodarowywane są przestrzenie publiczne, w których ustawia się dużych rozmiarów szopki oraz prezentuje bogactwo lokalnej bożonarodzeniowej tradycji. Zazwyczaj montowane są też stragany, na których odbywa się handel typowymi dla regionu produktami.

Władze Seii poszły jeszcze dalej. Już w listopadzie w Cabeca na przedmieściach tego miasta, rozpoczęto dekorowanie domów i ulic w taki sposób, aby możliwie wiernie oddawały one nastrój i zwyczaje Bożego Narodzenia sprzed stuleci.

"Taki sposób prezentowania naszego dorobku kulturalnego doceniają nie tylko nasi mieszkańcy, ale szczególnie zagraniczni turyści i rodziny imigrantów, wracających na okres świąteczny w rodzinne strony" - wyjaśnił Ricardo Mendes z departamentu urbanistyki w Urzędzie Miejskim w Seii, który jest współinicjatorem akcji.

Organizatorzy bożonarodzeniowej wioski zadeklarowali, że w tym roku na jej teren nie będą wpuszczane osoby w strojach Mikołajów. Zakaz jest definitywny.

"Postanowiliśmy porzucić obce wpływy i zrezygnować z obecności Mikołajów w świątecznej wiosce. Czas, aby nasi goście mogli zobaczyć prawdziwą bożonarodzeniową scenerię z wątkami nawiązującymi do tradycji naszego regionu. Nie ma w niej miejsca dla Mikołajów, kojarzących się dziś głównie z marketingiem, a nie z chrześcijaństwem, które leży przecież u źródeł Bożego Narodzenia"- powiedział przedstawiciel ratusza.

Do 5 stycznia każdy, kto zawita do Cabeca, będzie mógł zobaczyć, w jaki sposób przygotowywano przed wiekami wigilię w północnej Portugalii, a także usłyszeć opowieści o bożonarodzeniowych zwyczajach regionu. Wśród atrakcji są nie tylko pokazy wypiekania typowych dla Seii chlebów, razowego i kukurydzianego, lecz także świątecznego dekorowania domów oraz żywa szopka ze zwierzętami i aktorami.

Budowanie szopek jest w Portugalii zwyczajem bardziej powszechnym niż dekorowanie choinek. Tworzone są one głównie przez dzieci z mchu, liści oraz słomy.

Jak ujawnił Ricardo Mendes, całość wydatków na dostosowanie miejscowości Cabeca na potrzeby bożonarodzeniowej wioski pochłonęła 5 tys. euro. Decyzja o inwestycji zapadła w maju br. podczas głosowania tzw. budżetu obywatelskiego gminy Seia. Projekt zgłosił jeden z lokalnych mieszkańców.

"Wioska bożonarodzeniowa nie tylko służy prezentacji naszego dziedzictwa i umacnianiu lokalnej tożsamości, lecz także promuje tę nieco zapomnianą część Portugalii. Mamy nadzieję, że akcja będzie skutecznie popularyzować nasz region i przełoży się na zyski miejscowej gospodarki" - dodał Mendes.


PAP/kop
[Fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Portugalia

,

Boże Narodzenie

,

tradycja

Warto poczytać

 1. putin 21.01.2017

  Iskandery pozostaną w obwodzie kaliningradzkim

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie może wycofać z obwodu kaliningradzkiego rakiet Iskander.

 2. putasiorbasrazemSI 21.01.2017

  Władimir Putin jedzie na Węgry

  Wśród tematów poruszanych podczas wizyty rosyjskiego prezydenta będą kwestie energetyczne oraz projekt rozbudowy węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu.

 3. mid-epa05736347 21.01.2017

  Cud w Rigopiano: Uratowana rodzina i trzy osoby

  "Już nie wierzyliśmy, nie mieliśmy już więcej nadziei” - mówiła Adriana Parete po tym, gdy ratownicy wyciągnęli ją i jej dwoje dzieci z rumowiska.

 4. turcjaawanturaSI 21.01.2017

  Parlament Turcji przegłosował zmianę systemu politycznego

  Głosowanie przebiegało w burzliwej atmosferze. Na sali posiedzeń doszło do starcia posłanek opozycji i partii rządzącej. Dwie trafiły do szpitala.

 5. mid-epa05736765 21.01.2017

  Nowy prezydent USA rozpoczął urzędowanie

  Tuż po przybyciu do Białego Domu Trump podpisał dekret w sprawie reformy ubezpieczeń zdrowotnych, zwanej Obamacare.

 6. mid-epa05735839 21.01.2017

  Trump: „Sprawimy, że Ameryka będzie wielka”

  „Złożyłem dziś przysięgę. To przysięga posłuszeństwa wszystkim Amerykanom, bez wyjątku”.

 7. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 8. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook