Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Boże Narodzenie w Betlejem

25.12.2012

Kulminacją wieczoru wigilijnego w Betlejem, na Zachodnim Brzegu Jordanu, była pasterka odprawiona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, położonym tuż obok Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Tysiące Chrześcijan świętowały wigilię Bożego Narodzenia na placu Żłóbka w Betlejem, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w miejscu uznawanym przez tradycję za punkt narodzenia Jezusa Chrystusa.

Kulminacją wieczoru była pasterka odprawiona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, położonym tuż obok Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

"Z tego świętego miejsca zapraszam polityków i ludzi dobrej woli do zdecydowanej pracy na rzecz pokoju i pojednania, które otoczą Palestynę i Izrael" - powiedział w homilii łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fouad Twal. "Proszę, walczcie nadal o słuszną sprawę, w celu osiągnięcia pokoju i bezpieczeństwa dla mieszkańców Ziemi Świętej" - dodał.

Twal zauważył, że tegoroczne święta są podwójnie radosne, ponieważ oprócz Bożego Narodzenia, oznaczają też obchody narodzenia państwa palestyńskiego.

Pod koniec listopada Palestyńczycy uzyskali w głosowaniu w ONZ status nieczłonkowskiego państwa obserwatora. To m.in. umożliwia im teoretycznie zaskarżanie Izraela i jego działań zbrojnych jako zbrodni wojennych do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).

"Droga do państwowości jest długa i będzie wymagała wspólnego zaangażowania" - dodał Twal.

Na placu Żłóbka ozdobionym 17-metrową choinką, światłami i innymi świątecznymi dekoracjamipatriarchę powitały tłumy wiernych i pielgrzymów z całego świata. Betlejem odwiedził także palestyński prezydent Mahmud Abbas. "Pokój zwycięży" - powiedział i – jak podała oficjalna palestyńska agencja prasowa WAFA - życzył wszystkim "pokoju i szczęścia". Również premier Izraela Benjamin Netanjahu przekazał bożonarodzeniowe życzenia "bezpieczeństwa, pomyślności i pokoju".

Wystraszeni dawniej przez walki turyści i pielgrzymi wracają do Ziemi Świętej w coraz większej liczbie. W zeszłym roku wigilię w Betlejem spędziło około 100 tys. ludzi, najwięcej od 10 lat. W tym roku izraelskie ministerstwo turystyki przewiduje około 25-proc. spadek przyjazdów z powodu listopadowych walk izraelsko-palestyńskich w Strefie Gazy.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 2. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 3. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 4. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 5. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

 6. epa05600885 24.10.2016

  Kłopoty z imigrantami na Lesbos

  Nielegalnie imigranci podpalili kontenery służb azylowych.

 7. mid-epa05600811 24.10.2016

  Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

  "Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

 8. nc,vnx,cmvn,mx 24.10.2016

  Katastrofa samolotu na Malcie

  Co najmniej pięć osób zginęło, gdy w poniedziałek na Malcie niewielki samolot rozbił się zaraz po wystartowaniu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook