Jedynie prawda jest ciekawa

Bombowce strategiczne nad Półwyspem Koreańskim. Interwencja zbrojna w Korei jest coraz bliżej?

11.10.2017
korea11102017
Bombowce strategiczne nad Półwyspem Koreańskim. Interwencja zbrojna w Korei jest coraz bliżej?

Wojsko Stanów Zjednoczonych przeprowadziło połączone ćwiczenia wojskowe z siłami zbrojnymi Korei Południowej.

Amerykańskie bombowce B-1B Lancer wraz z asystą dwóch koreańskimi samolotów F-15K we wtorek w nocy wykonały ćwiczenia wojskowe nad Półwyspem Koreańskim.  Samoloty wystartowały z amerykańskiej bazy na wyspie Guam, po czym przeleciały nad wschodnim wybrzeżem Korei Południowej, gdzie wykonały ćwiczenia wojskowe polegające na wykorzystaniu pocisków powietrze- ziemia. Następnie przeleciały nad półwyspem nad Morze Żółte, gdzie powtórzyły to ćwiczenie.

Sztab sił zbrojnych Korei Południowej podkreślił, że był to element regularnych ćwiczeń mających na celu wzmocnienie wspólnego potencjału obrony a także podkreślić sojusz Korei Południowej i USA. Natomiast amerykańskie źródła wojskowe poinformowały, że we wspólnym ćwiczeniu wzięły również udział samoloty japońskie. 

W nocy z wtorku na środę Donald Trump spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo narodowe USA, aby wysłuchać raportu na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz ustalić odpowiedzi na groźby skierowane przez Koreę Północną.  

Wspólne ćwiczenia wojskowe odbyły się w sytuacji dużego napięcia w regionie, spowodowanego zbrojeniami rakietowymi i nuklearnymi Korei Północnej. Nie pomogła też kradzież dokumentów z Korei Południowej zawierających między innymi plan zamachu na Kim Dzong Una oraz plany USA i Korei Południowej na wypadek wojny z północnokoreańskim reżimem.  

Pjongjang dokonał też ostatnio szóstej, najpotężniejszej z dotychczasowych, próbnej eksplozji nuklearnej. Prowadzi też prace nad pociskiem dalekiego zasięgu zdolnym do osiągnięcia zachodnich wybrzeży USA. 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook