Jedynie prawda jest ciekawa


Bolszewia wraca do Rosji – Rosjanie przebierają dzieci w stroje morderców z NKWD

04.05.2017

„Rozpad ZSRR był największą tragedią narodu rosyjskiego i największą geopolityczną katastrofą stulecia” – powiedział kilka lat temu prezydent Rosji Władimir Putin. Mieszkańcy Federacji mocno wzięli sobie do serca słowa swojego przywódcy, bo od kilku lat w społeczeństwie trwa wręcz falowy powrót do tradycji rodem z czasów głębokiego stalinizmu. Najnowszym przejawem tego typu praktyk jest wychowywanie dzieci na modłę sowiecką.

Przykładów nie trzeba szukać daleko, z roku na rok Rosjanie coraz huczniej świętują rocznicę stalinowskiego „zwycięstwa nad faszyzmem”, czyli tzw. „Dien Pobiedy”  obchodzony 9 maja, w rocznicę kapitulacji III Rzeszy przed sowiecką generalicją. Dla mieszkańców Rosji, a w szczególności stolicy, okres poprzedzający „Dzień Zwycięstwa”, to prawdziwy karnawał uwieńczony uroczystą defiladą wojskową na Placu Czerwonym przed Mauzoleum Lenina. Cała Moskwa udekorowana jest narodowymi flagami, licznymi zdjęciami i bilbordami przypominającymi zwycięstwo nad Niemcami. Miejskie latarnie ozdobione są girlandami kwiatów i papierowych dekoracji.

Jak przystało na karnawał, swoistą wisienką na torcie jest prawdziwy bal przebierańców, jaki ma miejsce 9 maja na ulicach Moskwy. Weterani „wielkiej wojny ojczyźnianej”, którzy mieli szczęście przeżyć i nie trafili po wojnie na Łubiankę albo do łagrów, wyciągają z szaf galowe mundury, na piersiach zawieszają łańcuchy orderów i z dumą paradują po mieście. Tak było od lat, choć nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie jakby ich na ulicach więcej. Istotnym nowum jest  natomiast przebieranie w sowieckie mundury nie tylko weteranów, ale i… najmłodszych Rosjan. Rodzice kupują swoim dzieciom repliki mundurów czerwonoarmistów, pograniczników i… czekistów, czyli oprawców z NKWD i KGB. W Internecie można spotkać strony, takie jak Jarmark Mistrzów/Majstrów (livemaster.ru), gdzie już za równowartość ok 100 euro można wyposażyć swoje dziecko w paradny strój żołnierza czy pracownika organów bezpieczeństwa. Chętnych nie brakuje,  o czym z pewnością będzie można przekonać się 9 maja. 


Fot./ livemaster.ru

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook