Jedynie prawda jest ciekawa


Bohaterscy policjanci uratowali kilkadziesiąt osób. Przypłacili to życiem

01.09.2017

Zasłonili własnym ciałem terrorystę Państwa Islamskiego z pasem szahida

Państwo Islamskie przyznało się do zorganizowania i przeprowadzenia w czwartek samobójczego zamachu w Tijarat na północy Algierii, w którym zginęło dwóch policjantów. Poinformowała o tym w czwartek wieczorem agencja Amak, która jest powiązana z IS .

- Męczennik wywodzący się z Państwa Islamskiego zdetonował pas szahida w pobliżu komisariatu policji w Tijarat - podano w komunikacie agencji.

EFE, powołując się na algierskie siły bezpieczeństwa, podawała, że zamachowiec próbował dostać się do budynku komisariatu. Jak podaje dziennikarz Jeune Afrique, Farid Alilat, ofiar mogło być znacznie więcej gdyby nie bohaterski czyn policjanta Aissaniego Tayeba, który rzucił się na zamachowca, przykrywając go swoim ciałem. Alilat przypomniał, że w podobny sposób udało się uniknąć tragedii w lutym w algierskiej Konstantynie, gdzie również dzięki bohaterstwu policjanta udało się uniknąć ofiar. Do przeprowadzenia zamachu, w którym zostało rannych trzech policjantów, przyznała się potem grupa związana z Państwem Islamskim (IS).

Drugi z policjantów zmarł w wyniku obrażeń krótko po trafieniu do szpitala.

Postawa policjanta Tayeba to skrajny akt odwagi, bezinteresowności i heroizmu - napisał Alilat. Zaapelował on również o pogrzeb państwowy dla zmarłego policjanta. - Co zrobiliśmy, aby uhonorować te małe i wielkie poświęcenia naszych zmarłych członków służb bezpieczeństwa, rannych lub okaleczonych na całe życie, aby ratować życie, aby zapobiec kraj pogrążeniu się kraju w ciemności, z której chcą wyłonić się uzbrojone grupy islamskie? Prawie pokonaliśmy terroryzm, ale nie mamy bohaterów, której naród może rozpoznać i dzięki nim rozpoznać siebie. Bohaterów ukazujących zwycięstwo życia przed śmiercią - napisał Alilat.

Obawiając się działań o podłożu terrorystycznym, władze Algierii poinformowały w czwartek o podniesieniu poziomu zagrożenia do najwyższego w strategicznych cywilnych i wojskowych miejscach w kraju, w tym na granicach z Mali, Tunezją, Libią, Nigrem i Marokiem.

PAP/Jeune Afrique

Warto poczytać

 1. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 2. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 3. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 4. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 5. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 6. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook