Jedynie prawda jest ciekawa


Blokowanie unijnego kompromisu?

22.11.2012

Premier Donald Tusk uważa, że postulat miliardowych cięć w administracji UE, o co występuje zwłaszcza Londyn, jest próbą zablokowania kompromisu ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Tusk uznał za prawdopodobne, że Brytyjczycy zablokują porozumienie budżetowe.

Szef polskiego rządu pytany przez dziennikarzy, czy w administracji unijnej warto szukać oszczędności, odparł, że wszędzie warto ich szukać, ale w sposób symetryczny.

"Nie dajmy się złapać w taką pułapkę, że ktoś rzuci hasło 100 mld czy 200 mld cięć i będzie udawał, że chodzi o administrację, bo wiadomo, że jest to raczej, i tak to odbieram, (...) próba zablokowania kompromisu. Cięcia - tak, zrównoważone po wszystkich politykach, po to żeby osiągnąć kompromis, a nie po to, żeby zademonstrować jakiś pogląd efektowny, a równocześnie nieskuteczny" - powiedział Tusk.

Premier zadeklarował także, że Polska nie znajduje się wśród państw atakujących rabat największych płatników netto w składce do unijnej kasy. "Dlatego, uznając system rabatowy za niesprawiedliwy, ale odziedziczony przecież z przeszłości, nie angażujemy się w jakiś szczególny ostry atak na rabat" - oświadczył. Podkreślił, że Polska stara się precyzyjnie i niezbyt radykalnie formułować własne interesy, a także interesy 15 państw tzw. przyjaciół spójności, ale jednocześnie nie chce prowokować innych partnerów.

Premier zauważył, że w razie prowizorium budżetowego "zwolennicy jakiejś formy rabatu będą kluczowi, żeby osiągnąć co roku to porozumienie (ws. rabatów)". Chodzi o kraje-płatników netto tj. Niemcy, Szwecję i Holandię, które też mają korekty składek do budżetu UE, wygasające jednak, w przeciwieństwie do rabatu brytyjskiego, z końcem 2013 r. Jeśli nie będzie porozumienia ws. budżetu UE na lata 2014-20 i budżet UE byłby oparty na rocznych prowizoriach, to kraje te co roku musiałyby uzgadniać swoje korekty. Rabat brytyjski jest jedynym stały rabatem.

Tusk, pytany jak ocenia szanse na porozumienia ws. budżetu UE, powiedział, że "nie będzie to proste". "Jeśli miałbym mierzyć nadzieję na przyjęcie kompromisu już dzisiaj wyrazem oczu moich rozmówców, to jest mniej niż 50 proc" - powiedział.

Szef rządu przewiduje, że jest dość prawdopodobne, iż Brytyjczycy zablokują porozumienie. "Jeśli nie zablokują i uzyskamy kompromis, nikt nie będzie zadowolony, ale też nikt nie będzie miał poczucia katastrofy. Naprawdę o to chodzi w tej dyskusji, bo szczególnie my jako biorcy (środków) wolelibyśmy wyjechać z +zaklepanym+ budżetem" - przekonywał.

Jak powiedział jeden z unijnych dyplomatów, Wielka Brytania chce zachować swój rabat na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie nie chce płacić na rabaty innych krajów (Niemiec, Szwecji, Holandii). Dodał, że Londyn zszedł trochę w dół z wielkością postulowanych cięć.

Londyn domaga się znacznie większych cięć w budżecie niż zaproponował przed szczytem przewodniczący
Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Van Rompuy obciął ubiegłoroczną propozycję KE opiewającą na ponad bilion euro o 75 mld. Londyn, jak
szacują dyplomaci, domaga się cięć nawet rzędu 180-200 mld euro.

Źródła unijne wskazywały przed szczytem, że UE będzie próbowała przekonać Londyn do zgody na nowy budżet UE na lata 2014-20 większymi cięciami w administracji, utrzymaniem rabatu brytyjskiego, a także badawczymi projektami dla brytyjskich firm. Dyplomaci brytyjscy mieli przedstawiać w Brukseli symulację, z której wynika, że w administracji możliwe są oszczędności nawet 1 mld euro rocznie, jeśli zmieni się pewne zasady wyliczania pensji i emerytur, a także bardziej, niż zaplanowała to KE, ograniczy liczbę pracowników w unijnych instytucjach. Zdaniem unijnych rozmówców tak duże cięcia nie są jednak możliwe.

Źródła UE nie wykluczały jednak, że na szczycie w Brukseli Cameron zgodzi się na znacznie mniejsze cięcia. By jednak mógł po powrocie do Londynu usprawiedliwić swą zgodę, partnerzy w UE muszą pójśćna pewne ustępstwa, m.in. zwiększając cięcia w wydatkach na administrację.

ansa/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 6. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 7. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 8. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook