Jedynie prawda jest ciekawa


Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

21.06.2018
panama-papers-21062018
Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers.

Władze Panamy rozpoczęły w 2016 roku dochodzenie wobec firmy International Media Overseas (IMO), która należy do Rołdugina - pisze Nowaja Gazieta. W grudniu 2016 roku prokuratura Panamy poprosiła o przedstawienie dokumentów dotyczących firmy IMO, a wniosek związany był ze śledztwem w sprawie podejrzeń o przestępstwa gospodarcze. 

Nowaja Gazieta relacjonuje, że jest to następstwo dziennikarskiego śledztwa na temat Panama Papers - dokumentów kancelarii prawnej Mossack Fonseca, która pomagała rejestrować firmy w rajach podatkowych. Rezultaty tego śledztwa zostały opublikowane w mediach na świecie 3 kwietnia 2016 roku.

Już następnego dnia po tej publikacji kancelaria Mossack Fonseca skierowała do agencji śledztw finansowych we władzach Brytyjskich Wysp Dziewiczych raport na temat podejrzanej działalności innej firmy Rołdugina, Sonnette Overseas. Kancelaria powołała się na to, że media podały informację, iż Rołdugin jest przyjacielem prezydenta Rosji. Raport o podejrzanej działalności instytucje prawne i finansowe powinny składać do organów ochrony prawa w przypadku, gdy mają wątpliwości na temat swych klientów czy pochodzenia ich majątku. 

Podobne raporty zostały skierowane w związku z firmami rosyjskich biznesmenów Arkadija i Borysa Rotenbergów - podała "Nowaja Gazieta". Również oni są określani przez media jako przyjaciele Putina.

Nie jest jasne, jakie są rezultaty śledztwa wszczętego w Panamie oraz złożonych przez kancelarię raportów.

Nowaja Gazieta uważa, że firma IMO odgrywała ważną rolę w imperium biznesowym Rołdugina w rajach podatkowych. Według dziennika firma ta prowadziła dziwnie wyglądające transakcje z rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi. Na przykład zawierała z nimi dwie umowy - jednocześnie o kupnie akcji i o rozwiązaniu tego porozumienia. Na podstawie tej drugiej otrzymywała odszkodowanie w wysokości 750 tys. USD. 

-Te operacje pozwalały na zarabianie milionów po prostu z powietrza - zauważa Nowaja Gazieta. Spółki należące do Rołdugina również kupowały pakiety akcji i już następnego dnia odsprzedawały je tym samym podmiotom, od których je kupiły, jednak ze znacznym zyskiem. Eksperci cytowani przez Nową Gazietęuważają, że transakcje były fikcyjne, a dokumenty podpisywano tylko po to, by środki wyglądały na otrzymane legalnie.

W 2016 roku media na świecie ujawniły bazę danych panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, wyspecjalizowanej w zakładaniu i prowadzeniu fasadowych firm w rajach podatkowych. W śledztwo w tej sprawie było zaangażowane Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Z danych, obejmujących lata 1977-2015, wynika, że 140 polityków i osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z fasadowymi firmami wykorzystywanymi do obchodzenia przepisów podatkowych w ich własnych krajach.

Wśród nazwisk Rosjan wymienionych w publikacji ICIJ trzykrotnie wspomniano Rołdugina. ICIJ oświadczyło, że na rachunki jego firm przelano nie mniej niż 2 mld dolarów. W bazie dokumentów znalazły się też dane o zarejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmach należących do biznesmenów Borisa, Arkadija i Igora Rotenbergów, którzy również uchodzą za przyjaciół prezydenta Rosji. 

Doniesienia o interesach wiolonczelisty w rajach podatkowych skomentował Putin, mówiąc, że Rołdugin wszystkie zarobione w biznesie pieniądze przeznaczył na zakup za granicą instrumentów muzycznych, które chce przekazać na własność państwu.

PAP

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook