Jedynie prawda jest ciekawa


Biskup krytykuje decyzję Trumpa: odstraszyła wielu ludzi

20.12.2017
TrumpJerozolima
Biskup krytykuje decyzję Trumpa: odstraszyła wielu ludzi

Najwyższy rangą katolicki hierarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa za uznanie za stolicę Izraela świętego miasta trzech religii, co sprawia, że wielu ludzi odwołało swój przyjazd do Ziemi Świętej.

Arcybiskup Pizzaballa, administrator apostolski patriarchatu Jerozolimy, powiedział też, że tradycyjne Kościoły chrześcijańskie mogą uznać ewentualną oficjalną prośbę wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a, przybywającego w styczniu z wizytą do Izraela, o odwiedzanie świętych miejsc w Jerozolimie za problematyczną.

Poradził Pence'owi, aby "bardziej słuchał" innych wspólnot niż ewangelikanie, do których należy, i którzy, jak się uważa, wywarli silny wpływ na decyzję amerykańskiego prezydenta.

Ogłoszenie 6 grudnia przez Trumpa decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela "stworzyło napięcia wokół Jerozolimy i odwraca uwagę od Bożego Narodzenia" w czasie, kiedy wielu pielgrzymów tradycyjnie jedzie do świętego miasta - powiedział dziennikarzom abp Pizzaballa.

Decyzja Trumpa wywołała również napięcie w Betlejem na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jak powiedział apostolski administrator patriarchatu, "bardzo wystraszyła wielu ludzi i widzimy ich mniej, niż się spodziewaliśmy". Abp Pizzaballa wspomniał o "dziesiątkach" anulowanych przyjazdów grupowych.

Ogłoszenie przez Trumpa uznania Jerozolimy za stolicę Izraela, zrywające z dekadami amerykańskiej i międzynarodowej dyplomacji w sprawie jednego z najtrudniejszych problemów w konflikcie izraelsko-palestyńskim, jakim jest status tego miasta, wywołało niemal codzienne protesty i starcia na terytoriach palestyńskich.

Abp Pizzaballa powtórzył, że Kościół sprzeciwia się wszelkim "jednostronnym" inicjatywom zmieniającym status quo regulujące stosunki między wyznawcami różnych religii w Jerozolimie.

Początkowo Pence'a spodziewano się w Jerozolimie w tym tygodniu. Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie miał być głównym tematem jego wizyty, ale kwestię tę stopniowo spychano na coraz dalszy plan, do tego stopnia, że program jego pobytu nie przewidywał spotkania z żadnym przedstawicielem tradycyjnych Kościołów chrześcijańskich.

W poniedziałek Biały Dom podał, że wizytę Pence'a przełożono na połowę stycznia, co pozwoli mu na udział w ważnym głosowaniu w Senacie.

Abp Pizzaballa wskazał, że amerykańscy urzędnicy nie podnosili kwestii odwiedzenia przez Pence'a świętych miejsc w Jerozolimie, jak Bazylika Grobu Pańskiego. Gdyby zrobili to w styczniu, "stanowiłoby to dla nas problem" - powiedział.

Pielgrzymowania "nie możemy odmówić nikomu, nawet największemu grzesznikowi na świecie, ale jeśli jest to prośba o oficjalną wizytę", "nie możemy nie brać pod uwagę konsekwencji ani aspektów politycznych" - zaznaczył. I dodał: "sugeruję, aby słuchał bardziej innych; nikt nie ma monopolu na Jezusa"

PAP
Fot: PAP/EPA/JIM LO SCALZO/pixabay

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook