Jedynie prawda jest ciekawa


Habemus papam! Franciszek I

13.03.2013

Tuż po godzinie 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie pojawił się biały dym wzbudzając ogromny entuzjazm wśród tysięcy zgromadzonych na Placu Świętego Piotra. To jedno z najkrótszych konklawe w historii.

Papież został wybrany już w drugim dniu, w piątym głosowaniu. Został nim kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszka. Ma 76 lat.

Przed chwilą kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran ogłosił oczekującemu Ludowi Bożemu dokonany wybór i imię nowego papieża. Bezpośrednio potem papież udzielił Błogosławieństwa Apostolskiego Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Watykańskiej.

- Zdaje się, że kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata - powiedział pochodzący z Argentyny Franciszek. Następnie papież odmówił modlitwę za emerytowanego biskupa Rzymu - Benedykta.

Na koniec poprosił wszystkich zgromadzonych na Placu Św. Piotra o modlitwę w intencji swojego mpontyfikatu.

Greg
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trumppodpisuje 24.01.2018

  Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

  - Prezydent USA Donald Trump jako przywódca największego na świecie mocarstwa jest oczekiwany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

 2. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 3. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 4. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 5. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 6. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook