Jedynie prawda jest ciekawa

Białoruski opozycjonista będzie studiować w Polsce

20.08.2013

Były białoruski więzień polityczny Siarhiej Kawalenka wyjechał studiować do Polski - powiedziała we wtorek jego żona Alena portalowi internetowemu niezależnego tygodnika białoruskiego "Nasza Niwa".

Kawalenka uczy się obecnie języka polskiego. Jak powiedziała jego żona, nierozstrzygnięta pozostaje na razie kwestia, na jakiej uczelni będzie studiować. Kawalenka mówił wcześniej "Naszej Niwie", że chce zostać programistą.

Kawalenka jest witebskim działaczem opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF). W lutym 2012 roku został skazany na dwa lata i miesiąc kolonii karnej za złamanie warunków odbywania wcześniejszej kary, jaką mu wymierzono za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Po zatrzymaniu 19 grudnia 2011 roku Kawalenka przez kilka miesięcy z przerwami prowadził w proteście głodówkę. We wrześniu 2012 roku został zwolniony po napisaniu do prezydenta Alaksandra Łukaszenki prośby o ułaskawienie.

Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-1919 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP,lz

[fot:freekavalenka.org ]

Słowa kluczowe:

Białoruś

,

studia

,

Kawalenka

,

Polska

Warto poczytać

 1. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 2. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 3. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 4. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 5. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook