Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś zaniepokojona świętem "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce. To "sztuczne wzniecanie nienawiści"

22.02.2018
hajnowka22022018
Białoruś zaniepokojona świętem "Żołnierzy Wyklętych" w Polsce. To "sztuczne wzniecanie nienawiści"

Przeprowadzenie planowanego marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce oznaczałoby "sztuczne wzniecanie nienawiści pomiędzy Białorusinami i Polakami" - ocenił w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Dzmitry Mironczyk.

W piątek w Hajnówce ma odbyć się organizowany przez środowiska narodowe trzeci marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

Dzmitry Mironczyk zwrócił uwagę, że jedną z osób, którym w czasie marszu "oddane zostaną honory" będzie Romuald Rajs "Bury". "To zbrodniarz wojenny. I to nie jest po prostu zdanie nasze czy kogoś tam, ale opinia i jednoznaczny wniosek polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. To ta specjalnie utworzona polska instytucja stwierdziła, że działania +Burego+ to zbrodnia o znamionach ludobójstwa" - oświadczył rzecznik MSZ.

"Hajnówka to polskie miasto, w którym większość mieszkańców ma korzenie białoruskie. Żyją jeszcze potomkowie ofiar zbrodni +Burego+. Czy potrzebujemy sztucznego wzniecania nienawiści między Białorusinami i Polakami? Czy potrzebujemy zaostrzania napięcia na tle narodowościowym i wyznaniowym? Czy może jednak potrzebny jest dialog historyczny, który dopiero zaczął się rozwijać między naszymi krajami?" - powiedział Mironczyk, pytany przez agencję BiełTA o planowany marsz Żołnierzy Wyklętych.

"Podzielamy (związane z tym marszem - PAP) zaniepokojenie naszych parlamentarzystów" - powiedział rzecznik MSZ.

Wcześniej krytycznie na ten temat wypowiedział się w oficjalnych mediach szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Walery Waraniecki.

72 lata temu oddziały kpt. Rajsa "Burego" spacyfikowały kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską. Zginęło 79 osób, w tym dzieci.

Badający sprawę Rajsa "Burego" pion śledczy IPN przyjął kwalifikację prawną zbrodni o znamionach ludobójstwa. W 2005 r. Instytut umorzył to śledztwo m.in. dlatego, że po wojnie prawomocnie zakończyło się postępowanie wobec części sprawców, inni już nie żyli, a pozostałych nie udało się ustalić.

"Rajs ma na sumieniu dziesiątki spalonych wraz z mieszkańcami białoruskich wsi, setki zabitych i okaleczonych cywilów, wśród których były kobiety, dzieci i starcy. Zostali oni zabici lub okaleczeni tylko dlatego, że byli etnicznymi Białorusinami i wyznawali prawosławie" - ocenił w czwartek Mironczyk. Dodał, że "nic nie może usprawiedliwić ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i nie ma tu miejsca na dwie opinie".

"Od siebie dodam, że w polskim panteonie narodowym jest dość bohaterów, +rycerzy bez skazy+, w tym wspólnych dla naszych obu narodów. Jestem przekonany, że nie powinno w nim być miejsca dla zbrodniarzy wojennych, ludzi, których ręce są po łokcie we krwi, w tym kobiet i dzieci. Ale oczywiście o tym powinni decydować sami Polacy" - skonstatował rzecznik białoruskiego MSZ.

Przeciwko "gloryfikowaniu" postaci kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz za podjęciem przez MSWiA inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby organizacji zgromadzeń, które "zagrażają dobrym relacjom obywateli RP różnych narodowości i wyznań" opowiedzieli się w środę radni Hajnówki (Podlaskie).

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

fot. PAP/Artur Reszko

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook