Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Białoruś: Proces za upamiętnienie dowódcy AK

10.06.2013

Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, 82-letnia Weronika Sebastianowicz dostała zawiadomienie o przekazaniu do sądu sprawy przeciwko niej. Postawiono jej zarzut zorganizowania nielegalnego zgromadzenia.

Wezwanie na milicję dostał także prezes nieuznawanego przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewcz.

ZPB ustawił 12 maja w miejscowości Raczkowszczyzna w obwodzie grodzieńskim krzyż upamiętniający ostatniego dowódcę AK połączonych sił Szczuczyn-Lida Anatola Radziwonika ps. Olech, który wraz z oddziałem zginął w walkach z NKWD w 1949 roku. Na uroczystości tej było m.in. kilku byłych żołnierzy AK, w tym Sebastianowicz.

"Dostałam zawiadomienie, że sprawa została przekazana do sądu z powodu zorganizowania przeze mnie masowego zgromadzenia" - powiedziała w poniedziałek PAP Sebastianowicz.

Jak podkreśliła, nie uważa, by złamała prawo. "Każdy człowiek, który się urodził, pośmiertnie ma prawo do krzyża" - powiedziała. Zaznaczyła, że była na uroczystości postawienia krzyża, podobnie jak wiele innych osób, w tym 5-6 byłych żołnierzy AK z Białorusi, ale sama nikogo nie namawiała do udziału.

"Jedno mnie śmieszy, że mam 82 lata i jeszcze potrafię coś zrobić. Nawet nie wiedziałam o swoich zdolnościach! Jak ja mogę coś zorganizować? Polaków nie trzeba zapraszać tam, gdzie jest modlitwa i msza. Jak tylko ktoś się dowiedział, przejechał sam" - powiedziała.

Według informacji Sebastianowicz na Białorusi żyje obecnie około 70 byłych żołnierzy AK. "Większość jest już przykuta do łóżka, po wylewach, atakach serca" - oznajmiła.

Jaśkiewicz powiedział PAP, że ZPB chciał symbolicznie uczcić pamięć żołnierzy AK, którzy zginęli pod Raczkowszczyzną i nawet nie wiadomo, gdzie jest ich mogiła. "Chcieliśmy to zrobić w Dzień Pamięci +Żołnierzy Wyklętych+ 1 marca, ale był wtedy śnieg po pas, ziemia zmarznięta. Więc zdecydowaliśmy się na 12 maja, w rocznicę śmierci "Olecha". (...) Było poświęcenie, krótka msza polowa. Zebrali się ludzie z okolicznych wsi, niektórzy jeszcze pamiętają tamte czasy" - powiedział.

Zaznaczył, że krzyż postawiono na terenie prywatnym, a jego właściciel dał na to zgodę. "Po jakimś czasie w gazetach miejscowych zaczęły się artykuły, że AK-owcy to byli bandyci - mówi Jaśkiewicz. - Potem się zaczęło. Dostałem wezwanie na milicję na 4 czerwca, ale nie poszedłem, bo w zeszłym tygodniu byłem w Polsce".

W uroczystości 12 maja brał także udział konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz. Jak powiedział PAP, przyszedł na zaproszenie Związku Polaków na Białorusi. Według niego zgromadziło się wówczas 120-150 osób.

Chodkiewicz szacuje liczbę miejsc upamiętnień żołnierzy AK w swoim okręgu na około 30-40. "Czasami są to całe kwatery, a czasami tabliczki na cmentarzach parafialnych czy komunalnych, że tu spoczywa żołnierz AK" - mówi.

Jak podkreśla, większość miejsc, gdzie polegli żołnierze AK, została odtworzona na początku lat 90. przez kombatantów AK. "Niektóre (upamiętnienia) są na pewno na miejscu, gdzie tych żołnierzy pochowano, niektóre są ewidentnie symboliczne" - dodaje.

ll, PAP

[Fot. YT]

Słowa kluczowe:

Białoruś

,

Polska

,

żołnierze

Warto poczytać

 1. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

 2. soldier-7663421280 26.05.2017

  Polska gotowa na większą walkę z terroryzmem

  "Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz”.

 3. Jeremy-Corobyn-gfdgdf 26.05.2017

  Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

  Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

 4. Aleksandr-Lukaszenka-fgdg 26.05.2017

  Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych.

 5. mid-17526089 26.05.2017

  Prezydent: „Zachód ma być silną swoją jednością”

  „Jesteśmy przekonani, że bezpieczna i podmiotowa Europa Środkowa, stanowi niezbędny element stabilności świata transatlantyckiego”.

 6. senatorpapa 26.05.2017

  Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli SKOK-ów

  Senator Grzegorz Bierecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

 7. oboz-koncentracyjny-fjkdsgfkjdbg 26.05.2017

  Polsko-Niemiecka Komisja apeluje

  "Na terenie Polski znajdowały się wyłącznie niemieckie obozy koncentracyjne".

 8. Donald-Tusk 26.05.2017

  Tusk przed szczytem G7

  Konieczna jest jedność krajów G7 wobec zagrożenia terrorystycznego, konfliktu ukraińskiego, wojny w Syrii i kryzysu migracyjnego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook