Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

26.05.2017

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych, który ma służyć kontroli bezpieczeństwa publicznego i zapobieganiu przestępstwom. Jego tworzenie i działanie będzie nadzorować MSW.

O podpisaniu 25 maja przez szefa państwa dekretu nr 187 "O republikańskim systemie monitoringu bezpieczeństwa publicznego" informuje w piątek służba prasowa prezydenta.

Jak głosi komunikat, dokument przewiduje rozbudowanie sieci istniejących w kraju kamer i utworzenia na ich bazie "scentralizowanego systemu monitoringu" w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

Zadaniem systemu będzie kontrolowanie bezpieczeństwa, by "zapewnić porządek publiczny, profilaktykę, ujawniać przestępstwa i naruszenia prawa oraz im zapobiegać, poszukiwać osoby, które się ich dopuściły, a także osoby zaginione, by zapobiegać sytuacjom nadzwyczajnym i je eliminować". W tym celu zostaną zastosowane oprogramowanie i specjalne czujniki, które umożliwią zapisywanie poszczególnych wydarzeń. Ma również powstać archiwum monitoringu, dzięki któremu można będzie wyszukać niezbędne dane.

System ma również informować "państwowe instytucje systemu bezpieczeństwa o wystąpieniu zdarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo publiczne". Jak głosi komunikat, prawo do otrzymywania tych informacji będą również miały "inne podmioty, zgodnie z ich kompetencjami".

Zgodnie z dekretem, instytucją "koordynującą działalność organów państwowych i innych struktur w trakcie tworzenia, funkcjonowania i korzystania z systemu monitoringu" będzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

W kwietniu minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz w rozmowie z portalem TUT.by wyjaśniał, że powstanie "centrum, które skupi wszystkie dyżurne służby instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, zdrowie, itd.". "Będzie tam dyżurna służba MSW, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, pogotowia, wojsk ochrony pogranicza, Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) i innych resortów" - mówił Szuniewicz. Zapowiadał wówczas utworzenie "globalnego systemu monitoringu - kamer, sieci do przesyłania danych" - do którego ma zostać włączonych ok. 7 tys. działających już przy różnych obiektach na Białorusi kamer.

"Wszystko to będzie spływać do jednego centrum, gdzie operatorzy będą rejestrować różne naruszenia prawa itp. i przekazywać informacje do stosownych struktur. Takie systemy istnieją w wielu krajach i pozwalają na zaoszczędzenie sił i środków przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i szybkości reagowania" - przekonywał szef MSW.

TUT.by przypomina, że operatorem systemu ma być przedsiębiorstwo państwowe lub "solidna firma prywatna", a koszt jego utworzenia wyniesie ok. 100 mln dol.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

fot. [Wikimedia Commons]

as/PAP

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook