Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś może zostać wykluczona z OBWE

24.10.2011

Kwestia ta będzie rozpatrywana w dniach 6-7 grudnia br., podczas spotkania Rady Ministrów OBWE w Wilnie. Przyczyną są jednoznaczne zmiany w białoruskim ustawodawstwie, naruszające zasadnicze prawa człowieka. Istotą zmian jest w istocie rozszerzenie praw organów państwa oraz ograniczenie możliwości wyrażania własnych opinii przez obywateli oraz działalności organizacji pozarządowych.

Zdaniem ekspertów, zaostrzenie ustawodawstwa wynika z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Białorusi i obaw reżimu co do perspektywy masowych protestów. Letnie akcje, podczas których protestowano, milcząc lub klaszcząc w dłonie zmusiły reżim do łamania obowiązującego prawa. W zachowaniach protestujących nie było oznak przestępstwa, a tym niemniej byli oni pod różnymi pretekstami zatrzymywani.

Spodziewając się reakcji władz białoruskich, tradycyjnie powołujących się na suwerenność ich decyzji, obserwatorzy stwierdzają, że chodzi o problemy, które nie są wewnętrzną sprawą państwa.

Niezawisimaja Gazieta/FM
[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook