Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś: milicja brutalnie pobiła

29.11.2011

W nocy z 26 na 27 listopada br. w Mińsku milicjanci w czasie zatrzymania ciężko pobili Jurija Czyhilejczyka, działacza organizacji "Platforma" pomagającej więźniom politycznym.

Według przedstawiciela organizacji, aktywista został potraktowany w ten sposób, gdyż mimo żądań milicjantów nie wycofał się z działalności. Zatrzymanego aktywistę oskarżono o handel narkotykami.

Jurijowi już kilkakrotnie otwarcie grożono, by przestał pomagać więźniom politycznym, bo inaczej do nich dołączy. Kilka dni temu zasugerowali mu, że mają zgodę by go zatrzymać i pobić - powiedział Biełsatowi szef organizacji Andrej Bandarenka. Według niego, stan zatrzymanego jest bardzo poważny.

Cała twarz jest w krwiakach, jedna ręka - prawie bezwładna, wygląda na to, że bito go skutego kajdankami, nawet gdy już upadł na podłogę -  dodał.

Przedstawiciele Platformy kontaktowali się z komisariatem dzielnicy Zawadzkiej, gdzie znajduje się obecnie zatrzymany - według funkcjonariuszy - Czyhilejczyka dostarczono z aresztu tymczasowego już ze śladami pobicia. Na ubraniach ubrania zatrzymanego jakie zwrócono rodzinie również nie ma śladów pobicia, co oznacza, że musiało ono mieć miejsce po zatrzymaniu.

Pojawi się pewnie wersja, że Jurij nie podporządkował się milicji,  jednak nawet w takim wypadku powinny być jakieś granice milicyjnej brutalności - dodał Bandarenka.

Komentując oskarżenie o handel narkotykami, Bandarenka potwierdził, że zatrzymany miał trudną przeszłość, jednak nie wierzy w zarzuty.

On nie raz mówił, że dzięki Platformie zaczął żyć normalnym życiem - podkreślił szef organizacji.

Czyhilejczyk, miał zorganizować kilka konferencji na temat przypadków tortur w białoruskich więzieniach.

To dzięki Jurijowi pomogliśmy wielu więźniom politycznym. On również kiedyś siedział w więzieniu i do dziś ma autorytet wśród więźniów - powiedział Bandarenka.

Organizacja zamierza udzielić pomocy swojemu aresztowanemu koledze, na razie wysłała skargi do prokuratury oraz aresztu tymczasowego.

Gim, za: Biełsat, www.belsat.eu/pl

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook