Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś: milicja brutalnie pobiła

29.11.2011

W nocy z 26 na 27 listopada br. w Mińsku milicjanci w czasie zatrzymania ciężko pobili Jurija Czyhilejczyka, działacza organizacji "Platforma" pomagającej więźniom politycznym.

Według przedstawiciela organizacji, aktywista został potraktowany w ten sposób, gdyż mimo żądań milicjantów nie wycofał się z działalności. Zatrzymanego aktywistę oskarżono o handel narkotykami.

Jurijowi już kilkakrotnie otwarcie grożono, by przestał pomagać więźniom politycznym, bo inaczej do nich dołączy. Kilka dni temu zasugerowali mu, że mają zgodę by go zatrzymać i pobić - powiedział Biełsatowi szef organizacji Andrej Bandarenka. Według niego, stan zatrzymanego jest bardzo poważny.

Cała twarz jest w krwiakach, jedna ręka - prawie bezwładna, wygląda na to, że bito go skutego kajdankami, nawet gdy już upadł na podłogę -  dodał.

Przedstawiciele Platformy kontaktowali się z komisariatem dzielnicy Zawadzkiej, gdzie znajduje się obecnie zatrzymany - według funkcjonariuszy - Czyhilejczyka dostarczono z aresztu tymczasowego już ze śladami pobicia. Na ubraniach ubrania zatrzymanego jakie zwrócono rodzinie również nie ma śladów pobicia, co oznacza, że musiało ono mieć miejsce po zatrzymaniu.

Pojawi się pewnie wersja, że Jurij nie podporządkował się milicji,  jednak nawet w takim wypadku powinny być jakieś granice milicyjnej brutalności - dodał Bandarenka.

Komentując oskarżenie o handel narkotykami, Bandarenka potwierdził, że zatrzymany miał trudną przeszłość, jednak nie wierzy w zarzuty.

On nie raz mówił, że dzięki Platformie zaczął żyć normalnym życiem - podkreślił szef organizacji.

Czyhilejczyk, miał zorganizować kilka konferencji na temat przypadków tortur w białoruskich więzieniach.

To dzięki Jurijowi pomogliśmy wielu więźniom politycznym. On również kiedyś siedział w więzieniu i do dziś ma autorytet wśród więźniów - powiedział Bandarenka.

Organizacja zamierza udzielić pomocy swojemu aresztowanemu koledze, na razie wysłała skargi do prokuratury oraz aresztu tymczasowego.

Gim, za: Biełsat, www.belsat.eu/pl

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook