Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś chce normalizacji stosunków z UE

27.04.2017

O celach polityki zagranicznej Białorusi, w tym planach pełnej normalizacji stosunków z UE i aktywizacji dialogu z USA oraz niezmiennym strategicznym znaczeniu Moskwy jako partnera Mińska pisze szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej w piśmie "Biełaruskaja Dumka".

-Kluczowe zadanie na przyszłość to pełna normalizacja stosunków z UE i doprowadzenie do podpisania bazowego porozumienia z Unią, a także dalsza aktywizacja dialogu z USA- pisze Makiej w kwietniowym numerze prezydenckiego miesięcznika, odnosząc się do zadań białoruskiej dyplomacji w relacjach z Zachodem. Artykuł "W służbie narodowi i państwu" jest omówieniem założeń białoruskiej polityki zagranicznej, którą zdaniem Makieja cechują "pokojowy charakter i wielowektorowość". -To polityka poszukiwania szans i ich efektywnej realizacji- podkreśla szef dyplomacji. -Nie przeceniamy swoich możliwości, ale też znamy swoją wartość- dodaje.

Makiej podkreśla, że "osiągnięcie porozumień dotyczących deeskalacji sytuacji w Donbasie (porozumień mińskich - PAP) sprzyjało wzmocnieniu wizerunku Białorusi jako państwa neutralnego z poważnym potencjałem rozwiązywania konfliktów". -Jest niezwykle ważne, że nie daliśmy się przy tym wciągnąć w konfrontację sprowokowaną przez kryzys ukraiński- czytamy. -Wyważone stanowisko sprzyjało normalizacji politycznego dialogu z UE, USA i Kanadą, której ważnym etapem stało się zniesienie lub zawieszenie większości antybiałoruskich sankcji- zwraca uwagę minister. 

Jego zdaniem świadczy to o "odejściu od przestarzałych stereotypów" i prowadzi do "bardziej obiektywnego" spojrzenia na Białoruś. Zniesienie sankcji "otworzyło możliwość rozwoju pełnowymiarowego dialogu z Zachodem we wszystkich dziedzinach współpracy - przede wszystkim w ważnych dla nas sferach gospodarczo-handlowej i inwestycyjnej, włącznie z dostępem Białorusi do zasobów międzynarodowych i europejskich instytucji finansowych"  - ocenia szef białoruskiej dyplomacji.

Białoruś liczy, że wraz ze zmianą władzy w Waszyngtonie możliwa stanie się poprawa w dwustronnych relacjach z USA. Makiej zwraca uwagę, że obecnie panuje "pozytywna dynamika" w relacjach, rozpoczął się dialog gospodarczy, a "Białoruś jest bardziej rozpoznawana w kręgach politycznych, biznesowych, wśród zwykłych obywateli USA". -Wszystko to budzi ostrożny optymizm, że wraz nowym rządem pojawiła się możliwość, jeśli nie rozpoczęcia "od zera", to przynajmniej przeprowadzenia "resetu" w naszych stosunkach- pisze Makiej, licząc na to, że "Waszyngton nie podda się politycznej inercji w stosunku do Białorusi".

Makiej podkreśla, że Rosja jest "kluczowym partnerem strategicznym, zarówno w relacjach dwustronnych, jak i w ramach szerszych procesów integracyjnych". Przyznaje, że procesy w regionie - kryzys ukraiński, wzajemne sankcje Rosji i UE - "odciskają piętno na relacjach białorusko-rosyjskich". Niektórzy politycy i "stronnicze media" próbują sprowadzić Białoruś do roli "utrzymanka" Moskwy, a naturalne "dążenie Mińska do przybliżenia się chociażby do tego poziomu relacji z Zachodem, który ma Rosja i inne państwa poradzieckie, jest traktowane jako "odejście na Zachód". -Nikomu nie uda się skłócić Białorusi i Rosji- podkreśla Makiej.

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook