Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruś chce normalizacji stosunków z UE

27.04.2017

O celach polityki zagranicznej Białorusi, w tym planach pełnej normalizacji stosunków z UE i aktywizacji dialogu z USA oraz niezmiennym strategicznym znaczeniu Moskwy jako partnera Mińska pisze szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej w piśmie "Biełaruskaja Dumka".

-Kluczowe zadanie na przyszłość to pełna normalizacja stosunków z UE i doprowadzenie do podpisania bazowego porozumienia z Unią, a także dalsza aktywizacja dialogu z USA- pisze Makiej w kwietniowym numerze prezydenckiego miesięcznika, odnosząc się do zadań białoruskiej dyplomacji w relacjach z Zachodem. Artykuł "W służbie narodowi i państwu" jest omówieniem założeń białoruskiej polityki zagranicznej, którą zdaniem Makieja cechują "pokojowy charakter i wielowektorowość". -To polityka poszukiwania szans i ich efektywnej realizacji- podkreśla szef dyplomacji. -Nie przeceniamy swoich możliwości, ale też znamy swoją wartość- dodaje.

Makiej podkreśla, że "osiągnięcie porozumień dotyczących deeskalacji sytuacji w Donbasie (porozumień mińskich - PAP) sprzyjało wzmocnieniu wizerunku Białorusi jako państwa neutralnego z poważnym potencjałem rozwiązywania konfliktów". -Jest niezwykle ważne, że nie daliśmy się przy tym wciągnąć w konfrontację sprowokowaną przez kryzys ukraiński- czytamy. -Wyważone stanowisko sprzyjało normalizacji politycznego dialogu z UE, USA i Kanadą, której ważnym etapem stało się zniesienie lub zawieszenie większości antybiałoruskich sankcji- zwraca uwagę minister. 

Jego zdaniem świadczy to o "odejściu od przestarzałych stereotypów" i prowadzi do "bardziej obiektywnego" spojrzenia na Białoruś. Zniesienie sankcji "otworzyło możliwość rozwoju pełnowymiarowego dialogu z Zachodem we wszystkich dziedzinach współpracy - przede wszystkim w ważnych dla nas sferach gospodarczo-handlowej i inwestycyjnej, włącznie z dostępem Białorusi do zasobów międzynarodowych i europejskich instytucji finansowych"  - ocenia szef białoruskiej dyplomacji.

Białoruś liczy, że wraz ze zmianą władzy w Waszyngtonie możliwa stanie się poprawa w dwustronnych relacjach z USA. Makiej zwraca uwagę, że obecnie panuje "pozytywna dynamika" w relacjach, rozpoczął się dialog gospodarczy, a "Białoruś jest bardziej rozpoznawana w kręgach politycznych, biznesowych, wśród zwykłych obywateli USA". -Wszystko to budzi ostrożny optymizm, że wraz nowym rządem pojawiła się możliwość, jeśli nie rozpoczęcia "od zera", to przynajmniej przeprowadzenia "resetu" w naszych stosunkach- pisze Makiej, licząc na to, że "Waszyngton nie podda się politycznej inercji w stosunku do Białorusi".

Makiej podkreśla, że Rosja jest "kluczowym partnerem strategicznym, zarówno w relacjach dwustronnych, jak i w ramach szerszych procesów integracyjnych". Przyznaje, że procesy w regionie - kryzys ukraiński, wzajemne sankcje Rosji i UE - "odciskają piętno na relacjach białorusko-rosyjskich". Niektórzy politycy i "stronnicze media" próbują sprowadzić Białoruś do roli "utrzymanka" Moskwy, a naturalne "dążenie Mińska do przybliżenia się chociażby do tego poziomu relacji z Zachodem, który ma Rosja i inne państwa poradzieckie, jest traktowane jako "odejście na Zachód". -Nikomu nie uda się skłócić Białorusi i Rosji- podkreśla Makiej.

fot. [Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook