Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Białoruś bez mistrzostw w hokeju?

12.04.2012

Najbliższy kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF), który odbędzie się w maju, może być okazją do poruszenia kwestii ewentualnego odebrania Białorusi organizacji hokejowych mistrzostw świata w 2014 r. - poinformowała w czwartek PAP IIHF.

O odebranie Białorusi organizacji tych mistrzostw w ramach sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki apelował pod koniec marca Parlament Europejski.

Podczas dorocznego kongresu, który odbędzie się w dniach 17-20 maja br. w Helsinkach, "każdy z 70 członków IIHF, w tym będąca organem wykonawczym Rada IIHF, będzie miał możliwość podniesienia kwestii, czy stosowne są rozgrywki na Białorusi" - napisał w komunikacie przesłanym PAP rzecznik IIHF Szymon Szemberg.

Jeśli kwestia ta "zostanie podniesiona, decyzja w tej sprawie będzie należała do kongresu" - czytamy w oświadczeniu.

W komunikacie dodano, że Federacja "chciałaby zachęcić do szerszej dyskusji na temat tego, czy wskazane jest ogólne wykorzystywanie sportu jako narzędzia politycznego". Jeśli ma to być uznane za stosowne, to - zdaniem IIHF - dyskusja powinna skoncentrować się na tym, w jaki sposób uniknąć arbitralnego wybierania tylko niektórych dyscyplin i mistrzostw.

29 marca br. PE przyjął bardzo krytyczną rezolucję w sprawie Białorusi, w której potępił pogarszanie się sytuacji w dziedzinie praw człowieka, w tym niedawne wykonanie dwóch wyroków śmierci w tym kraju. Europarlament zażądał od władz w Mińsku "bezwarunkowego uwolnienia więźniów politycznych" i opowiedział się za odebraniem Białorusi organizacji mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2014 roku. Hokej na lodzie to ulubiona dyscyplina Alaksandra Łukaszenki.

PAP/red.
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

Facebook