Jedynie prawda jest ciekawa


Bez szans na porozumienie na Ukrainie

03.12.2013

Obecnie nie ma szans na polityczne rozwiązanie konfliktu między władzami a opozycją i tysiącami przeciwników rządu Ukrainy, którzy demonstrują na ulicach Kijowa - ocenił Wołodymyr Horbacz z ukraińskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej.

"Pozostaje niewielka nadzieja, że podczas obecnej wizyty prezydenta Wiktora Janukowycza w Chinach zaczną go opuszczać ludzie z najbliższego otoczenia, którzy zrozumieją, co się naprawdę w kraju odbywa" - powiedział we wtorek, komentując nieudaną próbę odsunięcia od władzy premiera Mykoły Azarowa.

Zdaniem politologa na Ukrainie realizowany jest scenariusz pisany w Rosji. Świadczą o tym milicyjne pacyfikacje demonstrantów - uważa.

"To, że dziś w parlamencie nie doszło do zdymisjonowania Rady Ministrów, oznacza, że władze celowo popychają ulicę do radykalnych działań. Dalszych wydarzeń prognozować nie można, ale pozostaje jakaś nadzieja, że odpowiedzialna klasa polityczna powstrzyma w jakiś sposób radykalny scenariusz, sterowany z Kremla" - zaznaczył.

"Jeśli odpowiedzialni politycy uświadomią sobie, że mają do czynienia z przewrotem i izolowaniem prezydenta od państwa, dokonywanym przez grupę spiskowców, to można z tym jeszcze coś zrobić. Musiałoby to jednak nastąpić w wyniku porozumienia między opozycją i tymi odpowiedzialnymi w obecnych władzach" - oświadczył.

Mówiąc o uczestnikach tej grupy, Horbacz przypomniał wywiad, jakiego udzieliła deputowana Partii Regionów, która jako pierwsza wyszła oficjalnie ze swego ugrupowania po tym, gdy w sobotę nad ranem zaatakowano zgromadzonych na Majdanie ludzi.

"Bohosłowska wymieniła tam Klujewa i Medwedczuka, a dziś możemy dodać do tego grona premiera Mykołę Azarowa oraz wicepremiera Jurija Bojkę, który ogłaszał decyzję rządu o wstrzymaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE" - powiedział.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew uznawany jest za jedną z najbardziej wpływowych osób w otoczeniu Janukowycza. Wiktor Medwedczuk, uważany za za lobbystę interesów Kremla były szef administracji Leonida Kuczmy, stoi na czele antyzachodniego ruchu "Ukraiński Wybór". Prezydent Rosji Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

W ocenie Horbacza protesty, które od dwóch tygodni odbywają się w Kijowie i innych miastach, mogą trwać jeszcze długo. "Jeśli władze będą ich podburzać tak, jak do tej chwili, to ludzie zostaną na Majdanie" - ocenił.

Pytany o możliwość ponownego użycia siły politolog powiedział, że władze mogą na to pójść, kiedy będzie im to znów potrzebne.

"Władze mogą uciekać się do prowokacji, bo mają duży korpus prowokatorów, nazywanych na Ukrainie „tituszkami”. Można ich wykorzystać w każdej chwili i w każdym miejscu do wywołania zamieszek, w wyniku których do akcji będzie się musiała włączyć milicja" - powiedział Horbacz PAP.

"Tituszkowie" to młodzi sportowcy z prowincji, nazywani tak od nazwiska chuligana, który wiosną na oczach milicji pobił dwójkę dziennikarzy. Według ogólnej opinii "tituszkowie" działają na zlecenie władz.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 5. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 6. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 7. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook