Jedynie prawda jest ciekawa


Berlin nie spodziewa się przełomu ws. Donbasu

28.11.2016

Niemiecki MSZ studzi oczekiwania przed wtorkowym spotkaniem w Mińsku szefów dyplomacji grupy normandzkiej: Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy poświęconym konfliktowi w Donbasie. Oczekiwania ministra Franka-Waltera Steinmeiera są ograniczone - oświadczył Berlin.

"Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, jeśli powiem, że oczekiwania ministra Steinmeiera dotyczące rezultatów jutrzejszego spotkania są raczej ograniczone" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Berlinie rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer.

"Zarówno intensywne rozmowy przygotowawcze w minionych tygodniach, jak i publiczne wypowiedzi przedstawicieli stron konfliktu nie pozwalają niestety mieć nadziei na sensacyjny przełom podczas spotkania z Mińsku" - zaznaczył rzecznik.

Zdaniem Berlina strony konfliktu "okopały się na swoich politycznych stanowiskach" i najwidoczniej nie są w stanie "przerwać strzelania". Niemal codziennie liczba naruszeń zawieszenia broni przekracza tysiąc przypadków - zaznaczył Schaefer.

Rzecznik MSZ zapewnił, że strona niemiecka będzie nadal zabiegać o realizację porozumień z Mińska.
Jak podkreślił, Berlin chciałby dostać od Moskwy i Kijowa "mocny sygnał", że nadal chcą realizacji porozumienie mińskiego, a także ustaleń przyjętych miesiąc temu podczas spotkania przywódców czterech krajów tzw. grupy normandzkiej w Berlinie. "Nie tracimy nadziei" - dodał Schaefer.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin i Ukrainy Petro Poroszenko uzgodnili podczas spotkania w Berlinie 20 października, że w ciągu miesiąca powstanie mapa drogowa - plan ustalający kolejność przyszłych działań na Ukrainie w celu pokojowego rozwiązania konfliktu.

Schaefer wyraził nadzieję, że w Mińsku dojdzie do uzgodnienia kolejnych stref w Donbasie, z których wycofane zostaną oddziały bojowe i sprzęt bojowy rządu Ukrainy i separatystów. We wrześniu podpisana została umowa o stworzeniu trzech pierwszych stref tego rodzaju, jednak jedna z nich do tej pory nie powstała.

Odnosząc się do wysuniętej przez Poroszenkę propozycji powołania uzbrojonej misji OBWE nadzorującej rozejm we wschodniej Ukrainie, Schaefer powiedział, że taka dysponująca bronią operacja byłaby bez precedensu w historii tej organizacji, dlatego realizacja tego pomysłu jest bardzo trudna. W OBWE obowiązuje zasada jednomyślności - przypominał rzecznik.

Schaefer powiedział, że Steinmeier zabiega obecnie o zgodę krajów OBWE na ten pomysł. Berlin sprawuje w tym roku przewodnictwo w organizacji zrzeszającej 57 krajów. Od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad 9,5 tysiąca osób.

Ryb, PAP

Fot. [Twitter/@halyapuff]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 5. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 6. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 7. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook