Jedynie prawda jest ciekawa


Berlin musi włączyć do współpracy Polskę

28.01.2017

Członek komisji spraw zagranicznych Bundestagu Karl-Georg Wellmann (CDU) powiedział w sobotę, że UE musi sama zatroszczyć się o bezpieczeństwo, zamiast "oglądać się na ojca chrzestnego w Waszyngtonie", a Berlin musi włączyć do osi niemiecko-francuskiej Polskę.

"Musimy stać się silniejsi, musimy uczynić więcej dla naszego własnego bezpieczeństwa, nie możemy stale oglądać się na dobrego ojca chrzestnego w Waszyngtonie, lecz sami musimy przyłożyć się (do zwiększenia bezpieczeństwa)" - powiedział Wellmann w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. 

Berlin powinien jego zdaniem "wzmocnić oś Niemcy-Francja i wciągnąć do niej Polskę, co pozwoli tym krajom na odgrywanie w świecie takiej roli, na jaką zasługują". Wellmann przyznał, że Europa "ma braki w polityce obronnej". 

"Nie możemy stale jeździć do Waszyngtonu i powtarzać, że to amerykański podatnik ma zapłacić za usunięcie tych braków" - powiedział. "Uzgodniliśmy na arenie międzynarodowej, że na bezpieczeństwo mamy wydawać 2 proc. PKB. Niemcy wydają obecnie około połowy z tego. Niemcy płacą relatywnie mniej niż Brytyjczycy, Polacy, nie mówiąc już o Amerykanach" - stwierdził samokrytycznie polityk CDU. 

"Trzeba skończyć z podziałem, który polega na tym, że my jako mistrz świata w eksporcie jesteśmy od zarabiania pieniędzy, a inni odpowiadają za bezpieczeństwo" - zauważył Wellmann dodając, że w ostatnim czasie niemiecki budżet na wojsko został zwiększony. Poseł CDU pochwalił brytyjską premier May za jej stanowisko wyrażone podczas wizyty w Waszyngtonie, iż sankcje wobec Rosji mogą być zniesione dopiero wtedy, gdy zostanie rozwiązany kryzys na Ukrainie. "Z Rosji dochodzą do nas inne tony" - dodał. 

"Słyszymy, że w związku ze zmianą na stanowisku prezydenta w USA rola Angeli Merkel stanie się jeszcze ważniejsza. Rosjanie wiedzą, że potrzebują Merkel w Europie. Rosjanom potrzebna jest Europa, chociażby z powodów ekonomicznych, ale i z powodów bezpieczeństwa" - powiedział Wellmann. 

Wellmann jest współprzewodniczącym niemiecko-ukraińskiej grupy międzyparlamentarnej, jest ponadto członkiem grup międzyparlamentarnych Niemcy-Rosja i Niemcy-Białoruś. Wcześniej był rzecznikiem CDU do spraw polskich.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 3. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 4. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 5. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 6. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook