Jedynie prawda jest ciekawa


Berlin musi włączyć do współpracy Polskę

28.01.2017

Członek komisji spraw zagranicznych Bundestagu Karl-Georg Wellmann (CDU) powiedział w sobotę, że UE musi sama zatroszczyć się o bezpieczeństwo, zamiast "oglądać się na ojca chrzestnego w Waszyngtonie", a Berlin musi włączyć do osi niemiecko-francuskiej Polskę.

"Musimy stać się silniejsi, musimy uczynić więcej dla naszego własnego bezpieczeństwa, nie możemy stale oglądać się na dobrego ojca chrzestnego w Waszyngtonie, lecz sami musimy przyłożyć się (do zwiększenia bezpieczeństwa)" - powiedział Wellmann w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. 

Berlin powinien jego zdaniem "wzmocnić oś Niemcy-Francja i wciągnąć do niej Polskę, co pozwoli tym krajom na odgrywanie w świecie takiej roli, na jaką zasługują". Wellmann przyznał, że Europa "ma braki w polityce obronnej". 

"Nie możemy stale jeździć do Waszyngtonu i powtarzać, że to amerykański podatnik ma zapłacić za usunięcie tych braków" - powiedział. "Uzgodniliśmy na arenie międzynarodowej, że na bezpieczeństwo mamy wydawać 2 proc. PKB. Niemcy wydają obecnie około połowy z tego. Niemcy płacą relatywnie mniej niż Brytyjczycy, Polacy, nie mówiąc już o Amerykanach" - stwierdził samokrytycznie polityk CDU. 

"Trzeba skończyć z podziałem, który polega na tym, że my jako mistrz świata w eksporcie jesteśmy od zarabiania pieniędzy, a inni odpowiadają za bezpieczeństwo" - zauważył Wellmann dodając, że w ostatnim czasie niemiecki budżet na wojsko został zwiększony. Poseł CDU pochwalił brytyjską premier May za jej stanowisko wyrażone podczas wizyty w Waszyngtonie, iż sankcje wobec Rosji mogą być zniesione dopiero wtedy, gdy zostanie rozwiązany kryzys na Ukrainie. "Z Rosji dochodzą do nas inne tony" - dodał. 

"Słyszymy, że w związku ze zmianą na stanowisku prezydenta w USA rola Angeli Merkel stanie się jeszcze ważniejsza. Rosjanie wiedzą, że potrzebują Merkel w Europie. Rosjanom potrzebna jest Europa, chociażby z powodów ekonomicznych, ale i z powodów bezpieczeństwa" - powiedział Wellmann. 

Wellmann jest współprzewodniczącym niemiecko-ukraińskiej grupy międzyparlamentarnej, jest ponadto członkiem grup międzyparlamentarnych Niemcy-Rosja i Niemcy-Białoruś. Wcześniej był rzecznikiem CDU do spraw polskich.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook