Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI: światło wiary osłabło

28.10.2012

Tak wiele osób potrzebuje nowej ewangelizacji, czyli nowego spotkania z Jezusem Chrystusem, Synem Bożym, który może ponownie otworzyć ich oczy i wskazać im drogę - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnej Mszy św. w Watykanie z okazji zamknięcia synodu biskupów na temat nowej ewangelizacji.

Podsumowując obrady biskupów pod hasłem: "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej" Benedykt XVI stwierdził: "są bogactwa niematerialne, cenne dla naszego życia, które możemy utracić".

Zwrócił uwagę na to, że w regionach dawno temu zewangelizowanych "światło wiary osłabło", a "ludzie oddalili się od Boga".

"Osoby, które utraciły więc wielkie bogactwo, utraciły wzniosłą godność - nie wynikającą z sytuacji ekonomicznej czy władzy doczesnej, lecz chrześcijańskiej - stracili pewne i stabilne ukierunkowanie życia i stali się, często nieświadomie, ludźmi żebrzącymi o sens swej egzystencji" - dodał.

"Tak wiele osób potrzebuje nowej ewangelizacji, czyli nowego spotkania z Jezusem Chrystusem, Synem Bożym, który może ponownie otworzyć ich oczy i wskazać im drogę" - podkreślił papież.

Wskazał, że nowa ewangelizacja dotyczy całego życia Kościoła, którego zadaniem jest głoszenie orędzia zbawienia ludziom, nie znającym Jezusa Chrystusa.

Benedykt XVI przypomniał, że podczas synodu skonstatowano, iż istnieje wiele środowisk w Afryce, Azji i Oceanii, których mieszkańcy niecierpliwie oczekują, czasami nie będąc tego w pełni świadomi, pierwszego spotkania z Ewangelią.

Wezwał do modlitwy, aby rozbudzony został w Kościele odnowiony dynamizm misyjny.

"Globalizacja spowodowała znaczące przemieszczenia ludności; jednakże pierwsze głoszenie konieczne jest także w krajach zewangelizowanych już dawno temu. Wszyscy ludzie mają prawo do poznania Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii; temu właśnie odpowiada obowiązek chrześcijan, wszystkich chrześcijan - kapłanów, zakonników i świeckich - by głosić Dobrą Nowinę"- powiedział papież.

Mówił też o występującym na wszystkich kontynentach, zwłaszcza w krajach zlaicyzowanych zjawisku
odchodzenia przez osoby ochrzczone od zasad życia, zgodnych z wymogami chrztu. Dodał, że Kościół
zwraca na nie szczególną uwagę po to, aby na nowo spotkały Jezusa Chrystusa i ponownie odkryły
radość wiary oraz powróciły do praktyki religijnej we wspólnocie wiernych.

Benedykt XVI zapewnił: "Oprócz nadal posiadających swą wartość tradycyjnych metod duszpasterskich, Kościół usiłuje posługiwać się także nowymi metodami, dbając jednakże o nowy język, dostosowany do różnych kultur świata, proponując prawdę Chrystusa w postawie dialogu i przyjaźni, która ma swe oparcie w Bogu". Wspomniał o nowych inicjatywach "kreatywności duszpasterskiej",  podejmowanych w różnych krajach i wielkich metropoliach po to, aby dotrzeć do osób, które oddaliły się od Kościoła lub poszukują sensu życia.

Na zakończenie papież wezwał wiernych: "Usuńmy niepamięć o prawdzie, niewiedzę: i usuwając ciemności, które przeszkadzają nam widzieć, jak mgła dla oczu, kontemplujmy prawdziwego Boga; ponieważ nad nami, pogrążonymi w mrokach, więźniami cieniów śmierci zajaśniało światło z nieba, czystsze od słońca, słodsze od życia na tym świecie".

W synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji udział wzięła rekordowa liczba uczestników: 262 ojców synodalnych, w tym 103 z Europy i 63 z obu Ameryk. Było także 45 ekspertów. Przybyło 15 delegacji innych kościołów, między innymi zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Rowan Williams.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook