Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI: świat musi wrócić do Boga

15.08.2012

Jedynie obecność Boga może zapewnić nam lepszy świat - powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej dziś w kościele parafialnym św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo. Benedykt XVI podkreślił, że świat oddalający się od Boga staje się nie lepszym, lecz gorszym.

Ojciec Święty przypomniał, że dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił 1 listopada 1950 r. Sługa Boży Pius XII, choć ta prawda wiary była już wyznawana od zarania Kościoła, stanowiąc szczególnie ważny aspekt kultu Matki Chrystusa. Kult ten stanowił „siłę napędową”, która doprowadziła do sformułowania dogmatu, będącego „aktem uwielbienia i wywyższenia Matki Bożej. Nawiązując do treści tekstu konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus”, w której Pius XII ogłaszał tę prawdę wiary, Benedykt XVI zauważył, że akt proklamacji Wniebowzięcia jest tam przedstawiony niemal jak liturgia wiary. Takie ujęcie potwierdza czytana w dniu dzisiejszym ewangelia św. Łukasza i hymn Magnificat, wskazujący, że Maryję uwielbia cały Kościół wszystkich czasów i wszystkich miejsc. „Dzisiejsza uroczystość zachęca więc do uwielbiania Boga, do dostrzeżenia wielkości Matki Bożej”- stwierdził papież.

Benedykt XVI podkreślił, iż powodem wyniesienia Maryi z duszą i ciałem do nieba jest jej wiara. „Przeżyła ona z wzorową wiernością i zachowywała w głębi swego serca słowa Boga do swego ludu, obietnice złożone Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, czyniąc je treścią swojej modlitwy. Słowo Boże w Magnificat stało się słowem Maryi, lampą na jej ścieżkach, czyniąc ją gotową do przyjęcia także w swym łonie Słowa Bożego, które stało się ciałem” - wyjaśnił Ojciec Święty. Jednocześnie zaznaczył, że Maryja jednocząc się z Bogiem od nas się nie oddala, lecz przeciwnie – przybliża się, gdyż Bóg jest blisko każdego z nas. „Maryja całkowicie zjednoczona z Bogiem ma serce tak wielkie, że może ono pomieścić całe stworzenie, co udowadniają wota na całym świecie” - dodał papież. Tak więc Maryja jest blisko nas, może nas wysłuchać, może pomóc, jest blisko wobec nas wszystkich, „a zjednoczona z Bogiem ma serce tak obszerne, jak serce Boga”.

Benedykt XVI zaznaczył, że także w człowieku jest miejsce dla Boga, a owa obecność Boga w nas jest ważna, by oświecić świat w jego smutku i jego problemach. Papież zachęcił do otwarcia się na Boga, aby mógł On wejść w nasze życie i stać się życiodajną siłą. „Otwierając się na Boga nic nie tracimy, a wręcz przeciwnie, nasze życie staje się wielkie i bogate” - dodał. Ojciec Święty zauważył, że wielu ludzi ma nadzieję na lepszy świat, chociaż nie wiadomo, kiedy ten lepszy świat nadejdzie. Jest natomiast pewne, że świat oddalający się od Boga staje się nie lepszym, lecz gorszym. „Jedynie obecność Boga może zapewnić także lepszy świat” - podkreślił papież. Wskazał, że jedna nadzieja jest pewna – iż oczekuje nas Bóg, a w przyszłym świecie odnajdziemy dobroć Matki, spotkamy naszych bliskich i Odwieczną Miłość. „Bóg nas oczekuje - to jest nasza wielka radość i wielka nadzieja, która rodzi się z dzisiejszej uroczystości” - stwierdził Benedykt XVI. Zachęcił jednocześnie do umocnienia wiary w życie wieczne i przeżywania z nadzieją czasu, jaki daje nam Bóg tu na ziemi.

KAI/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook