Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI słabnie. Papież-senior nie jest już w stanie samodzielnie odprawiać Eucharystii

16.10.2017

Choć wciąż zachowuje znakomitą jasność umysłu, to zdrowie papieża emeryta stopniowo się jednak pogarsza - informuje włoski serwis fanpage.it

Według włoskiego portalu po abdykacji w 2013 roku i tym samym rezygnacji z licznych obowiązków zdrowie papieża poprawiło się, jednak natura powoli o sobie przypomina.- Papież jest w stanie poradzić sobie z codziennymi zadaniami, w tym z wizytami, czy z pisaniem przedmowy do książki – informuje portal. 
- Jest bardzo osłabiony, chory. Nie jest już w stanie samotnie odprawiać Mszy Świętej –
poinformował kilka dni temu koptyjski biskup Kyrillos William Samaan, który odwiedził Benedykta XVI. Jak dodał, papież-senior był jednak w bardzo dobrej kondycji umysłowej, miał on poprosić biskupa o opowiedzenie mu o sytuacji w Egipcie. O doskonałej jasności umysłu 90-letniego papieża świadczy również to, że na początku października ukończył przedmowę do rosyjskiej wersji XI części swojego dzieła "Opera Omnia" zatytułowanej "Teologia Liturgii".
Jeszcze w marcu prywatny sekretarz papieża seniora zapewniał, że ze zdrowiem Benedykta XVI jest wszystko w porządku. - To co go trochę martwi, to nogi. Ma trudności z chodzeniem, więc wspomaga się chodzikiem i to mu całkiem dobrze pomaga. Benedykt zachowuje całkowitą jasność umysłu. Bierze udział we wszystkim, czyta, modli się, słucha muzyki, przyjmuje gości. Każdego dnia udaje się na krótki spacer z różańcem, a więc robi to wszystko, co robił od początku czasu, gdy jest papieżem seniorem – tłumaczył arcybiskup Georg Ganswein. Dodał on również, że papież podczas wizyt swojego brata, George’a Ratzingera, ogląda wspólnie z nim niemieckie wiadomości.

W kwietniu 2018 roku Benedykt XVI ukończy 91 lat.

KH/Aleteia.org/fanpage.it/

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook