Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI słabnie. Papież-senior nie jest już w stanie samodzielnie odprawiać Eucharystii

16.10.2017

Choć wciąż zachowuje znakomitą jasność umysłu, to zdrowie papieża emeryta stopniowo się jednak pogarsza - informuje włoski serwis fanpage.it

Według włoskiego portalu po abdykacji w 2013 roku i tym samym rezygnacji z licznych obowiązków zdrowie papieża poprawiło się, jednak natura powoli o sobie przypomina.- Papież jest w stanie poradzić sobie z codziennymi zadaniami, w tym z wizytami, czy z pisaniem przedmowy do książki – informuje portal. 
- Jest bardzo osłabiony, chory. Nie jest już w stanie samotnie odprawiać Mszy Świętej –
poinformował kilka dni temu koptyjski biskup Kyrillos William Samaan, który odwiedził Benedykta XVI. Jak dodał, papież-senior był jednak w bardzo dobrej kondycji umysłowej, miał on poprosić biskupa o opowiedzenie mu o sytuacji w Egipcie. O doskonałej jasności umysłu 90-letniego papieża świadczy również to, że na początku października ukończył przedmowę do rosyjskiej wersji XI części swojego dzieła "Opera Omnia" zatytułowanej "Teologia Liturgii".
Jeszcze w marcu prywatny sekretarz papieża seniora zapewniał, że ze zdrowiem Benedykta XVI jest wszystko w porządku. - To co go trochę martwi, to nogi. Ma trudności z chodzeniem, więc wspomaga się chodzikiem i to mu całkiem dobrze pomaga. Benedykt zachowuje całkowitą jasność umysłu. Bierze udział we wszystkim, czyta, modli się, słucha muzyki, przyjmuje gości. Każdego dnia udaje się na krótki spacer z różańcem, a więc robi to wszystko, co robił od początku czasu, gdy jest papieżem seniorem – tłumaczył arcybiskup Georg Ganswein. Dodał on również, że papież podczas wizyt swojego brata, George’a Ratzingera, ogląda wspólnie z nim niemieckie wiadomości.

W kwietniu 2018 roku Benedykt XVI ukończy 91 lat.

KH/Aleteia.org/fanpage.it/

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook