Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI o Soborze Watykańskim II

10.10.2012

W przeddzień 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI powtórzył za Janem Pawłem II na środowej audiencji generalnej, że Sobór pozostaje "niezawodną busolą". Kulminacją obchodów rocznicy będzie czwartkowa inauguracja Roku Wiary w Kościele.

W katechezie, poświęconej znaczeniu Soboru Watykańskiego II i bogactwu jego nauczania, papież przypomniał, że Jan Paweł II postrzegał go jako wielkie dobrodziejstwo dla Kościoła XX wieku i "busolę", wskazującą drogę na progu nowego tysiąclecia.

Benedykt XVI przywołał również słowa Pawła VI, który zamykając Sobór Watykański II po trzech latach w roku 1965 mówił, że odbył się on w czasie, gdy świat "lansował idee materializmu, laicyzmu, zapominał o Bogu". Dodał, że soborowe dokumenty są busolą także w czasach obecnych i pozwolą "nawie Kościoła wypłynąć na otwarte morze, pośród burz lub fal spokojnych i cichych, aby płynąć bezpiecznie i dotrzeć do celu".

Papież podzielił się również swymi osobistymi wspomnieniami sprzed 50 lat mówiąc: "Byłem młodym profesorem teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Bonn, a punktem odniesienia w wymiarze ludzkim i kapłańskim był dla mnie arcybiskup Kolonii, kardynał Joseph Frings. Zabrał on mnie na Sobór jako doradcę teologicznego, a potem zostałem mianowany ekspertem soborowym".

"Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie" - powiedział Benedykt XVI. Sobór nazwał "pięknym freskiem namalowanym pod kierunkiem Ducha Świętego". Wyraził przekonanie, że soborowe nauczanie jest "mocnym wezwaniem" do "ponownego odkrywania każdego dnia piękna wiary" i do jej "głębokiego poznania".

Zwracając się do Polaków Benedykt XVI powiedział: "Jutro, wspominając złoty jubileusz inauguracji Soboru Watykańskiego II, rozpoczniemy uroczyście Rok Wiary. Niech będzie on czasem ożywienia w sercach oczekiwań Ojców Soboru, by wszyscy ludzie mogli poznać Ewangelię i spotkać Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem".

Historycznym wydarzeniem środowej audiencji generalnej na Placu świętego Piotra było włączenie do używanych w jej trakcie języków także arabskiego. Ksiądz lektor po arabsku odczytał streszczenie katechezy, a papież udzielił w tym języku krótkiego błogosławieństwa. Watykan wyjaśnił, że w ten sposób Benedykt XVI chce okazać "zainteresowanie i wsparcie dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu".

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook