Jedynie prawda jest ciekawa

Benedykt XVI do więźniów: Bóg was kocha

18.12.2011

Benedykt XVI odwiedził w niedzielę rzymskie więzienie Rebibbia, gdzie spotkał się z więźniami i odpowiadał na ich pytania. "Jestem wzruszony przyjaźnią, którą czuję z waszej strony" - powiedział papież. Mówił też o przebaczeniu i podnoszeniu się z upadku.

Tam, gdzie jest głodny, cudzoziemiec, uwięziony, tam jest sam Chrystus, który czeka na naszą wizytę i naszą pomoc - podkreślił Benedykt XVI, entuzjastycznie witany przez osadzonych.

Chciałbym wysłuchać historii każdego z was, ale nie jest to możliwe. Przyszedłem tu, by wam powiedzieć po prostu, że Bóg was kocha nieskończoną miłością - powiedział zwracając się do więźniów.

Za pilne zadanie uznał istnienie odpowiednich niezależnych systemów sądowniczych i więziennych, by przywrócić sprawiedliwość i reedukować winnych.

Trzeba położyć kres błędom wymiaru sprawiedliwości i złego traktowania więźniów, licznym przykładom niestosowania prawa, co stanowi łamanie praw człowieka, a także osadzaniu w więzieniu, które nie kończy się nigdy procesem albo dochodzi do niego z opóźnieniem - wskazał Benedykt XVI.

Papież położył nacisk na to, że Kościół prowadzi swą posługę wobec tych, którzy popadli w konflikt z prawem i potrzebują pojednania, sprawiedliwości i pokoju.

Więźniowie są ludźmi, którzy zasługują na to, by mimo swych przestępstw, byli traktowani z szacunkiem i godnością. Potrzebują naszej troski - powiedział papież w więzieniu Rebibbia, gdzie 27 grudnia 1983 roku doszło do historycznego spotkania Jan Pawła II z Mehmetem Alim Agcą, który strzelał do niego na Placu św. Piotra.

Podczas niedzielnej wizyty w zakładzie karnym Benedykt XVI rozmawiał z więźniami, udzielał im wsparcia. Pobłogosławił także zdjęcie córki jednego z nich.

PAP
[fot. PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook