Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI do więźniów: Bóg was kocha

18.12.2011

Benedykt XVI odwiedził w niedzielę rzymskie więzienie Rebibbia, gdzie spotkał się z więźniami i odpowiadał na ich pytania. "Jestem wzruszony przyjaźnią, którą czuję z waszej strony" - powiedział papież. Mówił też o przebaczeniu i podnoszeniu się z upadku.

Tam, gdzie jest głodny, cudzoziemiec, uwięziony, tam jest sam Chrystus, który czeka na naszą wizytę i naszą pomoc - podkreślił Benedykt XVI, entuzjastycznie witany przez osadzonych.

Chciałbym wysłuchać historii każdego z was, ale nie jest to możliwe. Przyszedłem tu, by wam powiedzieć po prostu, że Bóg was kocha nieskończoną miłością - powiedział zwracając się do więźniów.

Za pilne zadanie uznał istnienie odpowiednich niezależnych systemów sądowniczych i więziennych, by przywrócić sprawiedliwość i reedukować winnych.

Trzeba położyć kres błędom wymiaru sprawiedliwości i złego traktowania więźniów, licznym przykładom niestosowania prawa, co stanowi łamanie praw człowieka, a także osadzaniu w więzieniu, które nie kończy się nigdy procesem albo dochodzi do niego z opóźnieniem - wskazał Benedykt XVI.

Papież położył nacisk na to, że Kościół prowadzi swą posługę wobec tych, którzy popadli w konflikt z prawem i potrzebują pojednania, sprawiedliwości i pokoju.

Więźniowie są ludźmi, którzy zasługują na to, by mimo swych przestępstw, byli traktowani z szacunkiem i godnością. Potrzebują naszej troski - powiedział papież w więzieniu Rebibbia, gdzie 27 grudnia 1983 roku doszło do historycznego spotkania Jan Pawła II z Mehmetem Alim Agcą, który strzelał do niego na Placu św. Piotra.

Podczas niedzielnej wizyty w zakładzie karnym Benedykt XVI rozmawiał z więźniami, udzielał im wsparcia. Pobłogosławił także zdjęcie córki jednego z nich.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trebes 24.03.2018

  Trzy bomby w supermarkecie, w którym przetrzymywano zakładników

  Policja znalazła trzy ładunki wybuchowe w supermarkecie w Trebes, gdzie w sobotę napastnik przetrzymywał zakładników i zabił trzy osoby - poinformowały w sobotę źródła sądowe. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi specjalna prokuratura antyterrorystyczna z Paryża.

 2. DudaAdar 24.03.2018

  Na takich sojuszników możemy liczyć! Węgry zapowiadają weto w sprawie Polski

  Słowa prezydenta Węgier Janosa Adera, że Polska może liczyć na weto Węgier w razie niesprawiedliwej procedury Brukseli, wybija w sobotę na pierwszy plan prasa węgierska po jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na Węgrzech

 3. Trump24032018 24.03.2018

  Kontrowersyjna decyzja Trumpa. W armii będą służyć transseksualiści

  Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wprowadzenia całkowitego zakazu przyjmowania osób transpłciowych do wojska. Pozostawił ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi możliwość rozpatrzenia każdego przypadku z osobna

 4. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 5. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 6. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 7. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook