Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Benedykt XVI do więźniów: Bóg was kocha

18.12.2011

Benedykt XVI odwiedził w niedzielę rzymskie więzienie Rebibbia, gdzie spotkał się z więźniami i odpowiadał na ich pytania. "Jestem wzruszony przyjaźnią, którą czuję z waszej strony" - powiedział papież. Mówił też o przebaczeniu i podnoszeniu się z upadku.

Tam, gdzie jest głodny, cudzoziemiec, uwięziony, tam jest sam Chrystus, który czeka na naszą wizytę i naszą pomoc - podkreślił Benedykt XVI, entuzjastycznie witany przez osadzonych.

Chciałbym wysłuchać historii każdego z was, ale nie jest to możliwe. Przyszedłem tu, by wam powiedzieć po prostu, że Bóg was kocha nieskończoną miłością - powiedział zwracając się do więźniów.

Za pilne zadanie uznał istnienie odpowiednich niezależnych systemów sądowniczych i więziennych, by przywrócić sprawiedliwość i reedukować winnych.

Trzeba położyć kres błędom wymiaru sprawiedliwości i złego traktowania więźniów, licznym przykładom niestosowania prawa, co stanowi łamanie praw człowieka, a także osadzaniu w więzieniu, które nie kończy się nigdy procesem albo dochodzi do niego z opóźnieniem - wskazał Benedykt XVI.

Papież położył nacisk na to, że Kościół prowadzi swą posługę wobec tych, którzy popadli w konflikt z prawem i potrzebują pojednania, sprawiedliwości i pokoju.

Więźniowie są ludźmi, którzy zasługują na to, by mimo swych przestępstw, byli traktowani z szacunkiem i godnością. Potrzebują naszej troski - powiedział papież w więzieniu Rebibbia, gdzie 27 grudnia 1983 roku doszło do historycznego spotkania Jan Pawła II z Mehmetem Alim Agcą, który strzelał do niego na Placu św. Piotra.

Podczas niedzielnej wizyty w zakładzie karnym Benedykt XVI rozmawiał z więźniami, udzielał im wsparcia. Pobłogosławił także zdjęcie córki jednego z nich.

PAP
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Papież Benedykt XVI

,

więzienie

,

papież

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook