Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Papież: Nie ma powodów by ulec despotyzmowi zła

26.03.2012

W katedrze Matki Bożej Światła w mieście Leon w Meksyku Benedykt XVI przewodniczył w niedzielę wieczorem nieszporom z udziałem biskupów z całego kraju i Ameryki Łacińskiej. Wezwał, by stali po stronie ludzi zepchniętych na margines i ofiar przemocy.

- Niegodziwość i ignorancja ludzi nie są w stanie zatrzymać boskiego planu zbawienia, odkupienia. Zło nie może wiele uczynić - powiedział papież w homilii. - Nie ma powodów by ulec despotyzmowi zła.

- Prosimy Zmartwychwstałego, by okazał swą siłę w naszych słabościach i uchybieniach - podkreślił Benedykt XVI.

Mówiąc o trudnej sytuacji Kościoła w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej papież zwracając się do przedstawicieli episkopatów zapewnił, że nie są sami i zachęcał do tego, by nie dali się "zastraszyć przeciwnościom".

Apelował do biskupów: "bądźcie po stronie ludzi zepchniętych na margines przez przemoc, władzę i bogactwo, lekceważonych, którym brakuje niemal wszystkiego".

- Kościół nie może oddzielić oddawania czci Bogu od służby ludziom - dodał.

- Kościół w Ameryce Łacińskiej - mówił papież - musi dalej być ziarnem nadziei, które pozwoli wszystkim zobaczyć, jak owoce Zmartwychwstania docierają na te ziemie i je wzbogacają.

Benedykt XVI modlił się za narody latynoamerykańskie, o umocnienie ich wiary, w ich trudach i nadziejach.

W trzecim dniu papieskiej pielgrzymki do Meksyku rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że "podstawowy cel tej podróży został osiągnięty".

Po przedpołudniowej mszy w parku w Leon, z udziałem pół miliona wiernych, watykański rzecznik podkreślił: - Potrzebne było osobiste spotkanie Benedykta XVI z narodem meksykańskim.

- Wielka zażyłość mieszkańców Meksyku z Janem Pawłem II sugerowała, że istnieje pewien dystans, jeśli chodzi o jego następcę - ocenił ks. Lombardi. Zdaniem rzecznika w czasie obecnej podróży "dystans ten został pokonany".

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook