Jedynie prawda jest ciekawa

Papież: Nie ma powodów by ulec despotyzmowi zła

26.03.2012

W katedrze Matki Bożej Światła w mieście Leon w Meksyku Benedykt XVI przewodniczył w niedzielę wieczorem nieszporom z udziałem biskupów z całego kraju i Ameryki Łacińskiej. Wezwał, by stali po stronie ludzi zepchniętych na margines i ofiar przemocy.

- Niegodziwość i ignorancja ludzi nie są w stanie zatrzymać boskiego planu zbawienia, odkupienia. Zło nie może wiele uczynić - powiedział papież w homilii. - Nie ma powodów by ulec despotyzmowi zła.

- Prosimy Zmartwychwstałego, by okazał swą siłę w naszych słabościach i uchybieniach - podkreślił Benedykt XVI.

Mówiąc o trudnej sytuacji Kościoła w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej papież zwracając się do przedstawicieli episkopatów zapewnił, że nie są sami i zachęcał do tego, by nie dali się "zastraszyć przeciwnościom".

Apelował do biskupów: "bądźcie po stronie ludzi zepchniętych na margines przez przemoc, władzę i bogactwo, lekceważonych, którym brakuje niemal wszystkiego".

- Kościół nie może oddzielić oddawania czci Bogu od służby ludziom - dodał.

- Kościół w Ameryce Łacińskiej - mówił papież - musi dalej być ziarnem nadziei, które pozwoli wszystkim zobaczyć, jak owoce Zmartwychwstania docierają na te ziemie i je wzbogacają.

Benedykt XVI modlił się za narody latynoamerykańskie, o umocnienie ich wiary, w ich trudach i nadziejach.

W trzecim dniu papieskiej pielgrzymki do Meksyku rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że "podstawowy cel tej podróży został osiągnięty".

Po przedpołudniowej mszy w parku w Leon, z udziałem pół miliona wiernych, watykański rzecznik podkreślił: - Potrzebne było osobiste spotkanie Benedykta XVI z narodem meksykańskim.

- Wielka zażyłość mieszkańców Meksyku z Janem Pawłem II sugerowała, że istnieje pewien dystans, jeśli chodzi o jego następcę - ocenił ks. Lombardi. Zdaniem rzecznika w czasie obecnej podróży "dystans ten został pokonany".

PAP
[fot. sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook