Jedynie prawda jest ciekawa


Belgowie nie chcą Polski przy stole

17.01.2012

To konieczne, by na pewnych spotkaniach członkowie strefy euro mogli rozmawiać tylko we własnym gronie - powiedział szef belgijskiej dyplomacji Belgii Didier Reynders, pytany o polski postulat w negocjacjach nad międzyrządowym paktem fiskalnym, by kraje spoza euro mogły uczestniczyć w szczytach euro jako obserwatorzy bez prawa głosu.

- Wiem, że mamy dużo różnych obserwatorów na różnych spotkaniach; nie sprzeciwiam się, by były uprzywilejowane kontakty z krajami, które są kandydatami do strefy euro. (...) Ale gdy podejmujemy decyzję w strefie euro, to normalne, by państwa strefy mogły rozmawiać we własnym gronie - dodał Reynders.

Reynders, który przed objęciem teki szefa belgijskiego MSZ był ministrem finansów, zapewnił, że Belgia nie opowiada się za tworzeniem nowych, dodatkowych kryteriów koniecznych do spełnienia przez kraje pragnące przyjąć wspólną walutę. - Dla Polski i innych państw, które chcą wejść do strefy euro, stanowisko Belgii się nie zmieniło: jeśli jakiś kraj spełnia warunki, to powinien móc wejść. Nie trzeba nowych kryteriów. Natomiast jeśli pewnego dnia chcielibyśmy stworzyć nowy warunek, to powinno to być uzgodnione w ramach traktatu UE, gdzie uczestniczą wszyscy - powiedział.

Podkreślił też, że choć "niewłaściwe" byłoby dodawanie teraz nowych kryteriów, to trzeba będzie sprawdzić, czy kraj kandydujący realnie spełnia istniejące już warunki", bo "mamy przecież nieszczęśliwe doświadczenie z krajami, które weszły do strefy euro, nie będąc do tego gotowe. Panuje zgoda, że tak było np. w przypadku Grecji.

Ogólnie Reynders ocenił, że projekt międzyrządowego paktu fiskalnego "przychodzi trochę za późno i jest trochę za słaby". Trzeba iść dalej - przekonywał - zarówno jeśli chodzi o wzmacnianie dyscypliny finansowej, ale też większej solidarności. - Solidarność to nic innego niż posiadanie takiej zapory przeciwpożarowej (jak określa się fundusz ratunkowy EFSF), byśmy mieli znacznie większe możliwości działania niż dziś - powiedział. Reynders opowiada się też za wzmocnieniem interwencyjnej roli Europejskiego Banku Centralnego.

Już wcześniej źródła dyplomatyczne nieoficjalnie informowały, że Belgia obok Francji i Estonii jest najbardziej przeciwna polskiemu postulatowi, by kraje spoza euro uczestniczyły w szczytach euro (na poziomie przywódców) i posiedzeniach eurogrupy (na posiedzeniach ministrów finansów) jako obserwatorzy.

Ostatni projekt międzyrządowego paktu fiskalnego zakłada m.in., że Polska, ani inne kraje spoza strefy euro nie będą brały udziału w szczytach eurolandu, nawet jeśli podpiszą nowy traktat. Ze spotkań eurolandu - zgodnie z zapisami projektu - wykluczony został też przewodniczący PE. Takie szczyty - zakłada projekt - mają się odbywać przynajmniej dwa razy w roku. - Istnieje niebezpieczeństwo, że ta umowa będzie prowadziła do jakiejś dezintegracji UE i metody wspólnotowej - mówiły źródła dyplomatyczne.

Polski postulat, bezskutecznie forsowany przez Donalda Tuska (na ostatnim posiedzeniu grupy roboczej ekspertów narodowych ws. traktatu 12 stycznia) poparł przedstawiciel Komisji Europejskiej jak i europosłowie - wynika z wewnętrznego dokumentu sporządzonego po spotkaniu, jaki uzyskała PAP. Natomiast przewodniczący grupy roboczej przypomniał, że o tym, że szczyty euro będą się odbywać dwa razy w roku, zdecydowano już na szczycie w październiku.

Wobec braku porozumienia w tej kwestii, sprawa, jak miał powiedzieć przewodniczący grupy, "powinna być przedyskutowana na poziomie politycznym", czyli na szczycie 30 stycznia. Polska będzie mogła wówczas próbować przekonywać inne kraje do poparcia swego stanowiska.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 7. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 8. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook