Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Belgia na rozdrożu

01.04.2013

Już nie tylko Flamandowie oraz Walonowie mówią o niepodległości. Również mieszkańcy Brukseli coraz mocniej optują za niepodległością. Czy z Belgii coś zostanie?

Z najnowszego sondażu wynika, że coraz więcej mieszkańców Brukseli chce ogłoszenia niepodległości miasta. Takie oczekiwania formułuje już 68 procent respondentów. W stolicy Unii Europejskiej konflikt o państwo nabrzmiewa.

Z sondażu, o którym napisał „Dziennik” wynika, iż sześć procent mieszkańców Brukseli chce sojuszu z niderlandzkojęzyczną Flandrią, a reszta z francuskojęzyczną Walonią.

O groźbie secesji Walonii i Flandrii mówi się od lat. Widocznym tego przejawem są permanentne kryzysy rządowe w tym na pozór spokojnym kraju.

"To politycy nie mogą się porozumieć, zwykli obywatele nie mają z tym problemu. Moje relacje rodzinne są bardzo dobre. Oczywiście są różnice kulturowe, ale to nam nie przeszkadza, jest wiele takich mieszanych rodzin. Nie ma wytyczonej granicy językowej w domu, którą znamy z polityki" - powiedział dziennikarz gazety "Le Soir", Pierre Yves Warnotte, Walon, który ożenił się z Flamandką.

Według najnowszego badania opinii publicznej, choć większość mieszkańców Brukseli myśli o niepodległości, to dwie trzecie Belgów wciąż ma nadzieję, że do rozpadu kraju nie dojdzie.

TK,Dziennik.pl
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 6. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 7. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook