Jedynie prawda jest ciekawa


Belgia - 500 dni bez rządu

26.10.2011

To kolejny rekord, który bije Belgia, choć tym razem w nieco lepszych nastrojach, bo kompromis jest bliżej niż kiedykolwiek.

Najpierw partie z obu stron granicy językowej porozumiały się w sprawie reformy państwa, zgadzając się na większą autonomię dla regionów i określając prawa językowe oraz wyborcze frankofonów we flamandzkich gminach.

Do uzgodnienia pozostają kwestie finansowe. Nowy rząd będzie musiał przyjąć budżet na przyszły rok z oszczędnościami w wysokości prawie 8 miliardów euro. To pozwoli zredukować nadmierny deficyt. Nowy rząd będzie musiał także przeprowadzić reformy finansów publicznych, by zmniejszyć wynoszący prawie 100 procent PKB dług publiczny.

Włochy, które mają dług niewiele wyższy, już zostały upomniane przez unijnych liderów i dziś mają przedstawić plan reform. Belgia na razie nie została wytknięta palcem. - Nie oczekujemy od Belgii żadnych nowych zobowiązań. Już i tak jesteśmy szczęśliwi, że będzie miała nowy rząd  - tak mówił szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na niedzielnej konferencji kończącej szczyt w Brukseli, wywołując śmiech na sali prasowej.

Ale Belgia jest pod presją agencji ratingowych, które ostrzegały, że obniżą jej wiarygodność kredytową, jeśli reformy nie zostaną wdrożone.

Nowy rząd ma powstać w przyszłym miesiącu, prace pewnie zacznie wraz z początkiem roku. Komentarzy w Belgii już wyliczyli, że skoro nowe wybory odbędą się w połowie 2014 roku, to nowy gabinet będzie miał zaledwie 2 lata na rządzenie.

IAR
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook