Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Belgia - 500 dni bez rządu

26.10.2011

To kolejny rekord, który bije Belgia, choć tym razem w nieco lepszych nastrojach, bo kompromis jest bliżej niż kiedykolwiek.

Najpierw partie z obu stron granicy językowej porozumiały się w sprawie reformy państwa, zgadzając się na większą autonomię dla regionów i określając prawa językowe oraz wyborcze frankofonów we flamandzkich gminach.

Do uzgodnienia pozostają kwestie finansowe. Nowy rząd będzie musiał przyjąć budżet na przyszły rok z oszczędnościami w wysokości prawie 8 miliardów euro. To pozwoli zredukować nadmierny deficyt. Nowy rząd będzie musiał także przeprowadzić reformy finansów publicznych, by zmniejszyć wynoszący prawie 100 procent PKB dług publiczny.

Włochy, które mają dług niewiele wyższy, już zostały upomniane przez unijnych liderów i dziś mają przedstawić plan reform. Belgia na razie nie została wytknięta palcem. - Nie oczekujemy od Belgii żadnych nowych zobowiązań. Już i tak jesteśmy szczęśliwi, że będzie miała nowy rząd  - tak mówił szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na niedzielnej konferencji kończącej szczyt w Brukseli, wywołując śmiech na sali prasowej.

Ale Belgia jest pod presją agencji ratingowych, które ostrzegały, że obniżą jej wiarygodność kredytową, jeśli reformy nie zostaną wdrożone.

Nowy rząd ma powstać w przyszłym miesiącu, prace pewnie zacznie wraz z początkiem roku. Komentarzy w Belgii już wyliczyli, że skoro nowe wybory odbędą się w połowie 2014 roku, to nowy gabinet będzie miał zaledwie 2 lata na rządzenie.

IAR
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

 2. soldier-7663421280 26.05.2017

  Polska gotowa na większą walkę z terroryzmem

  "Była ogólna deklaracja, jako że zapadła decyzja, że Sojusz Północnoatlantycki jako całość wchodzi do Globalnej Koalicji przeciwko Daesz”.

 3. Jeremy-Corobyn-gfdgdf 26.05.2017

  Lider Partii Pracy o zmianie polityki Wielkiej Brytanii

  Zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nowy rząd zmieni politykę zagraniczną i zrezygnuje z interwencji zbrojnych.

 4. Aleksandr-Lukaszenka-fgdg 26.05.2017

  Białoruś: Powstanie centralny system monitoringu

  Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret o utworzeniu scentralizowanego systemu monitoringu miejsc publicznych.

 5. mid-17526089 26.05.2017

  Prezydent: „Zachód ma być silną swoją jednością”

  „Jesteśmy przekonani, że bezpieczna i podmiotowa Europa Środkowa, stanowi niezbędny element stabilności świata transatlantyckiego”.

 6. senatorpapa 26.05.2017

  Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli SKOK-ów

  Senator Grzegorz Bierecki spotkał się z papieżem Franciszkiem

 7. oboz-koncentracyjny-fjkdsgfkjdbg 26.05.2017

  Polsko-Niemiecka Komisja apeluje

  "Na terenie Polski znajdowały się wyłącznie niemieckie obozy koncentracyjne".

 8. Donald-Tusk 26.05.2017

  Tusk przed szczytem G7

  Konieczna jest jedność krajów G7 wobec zagrożenia terrorystycznego, konfliktu ukraińskiego, wojny w Syrii i kryzysu migracyjnego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook