Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będzie wsparcie dla syryjskiej opozycji

28.02.2013

Podczas odbywającej się w Rzymie konferencji ''Przyjaciół Syrii'', jedenaście państw zobowiązało się, do większego wsparcia finansowo – materialnego, walczącej w Syrii opozycji.

"Reżim (w Damaszku) musi natychmiast zaprzestać bombardowań obszarów zamieszkanych, co jest zbrodnią przeciwko ludzkości i nie może pozostać bezkarne" - głosi komunikat końcowy po spotkaniu Przyjaciół Syrii oraz po rozmowach tej grupy z syryjską opozycją.

Uczestnicy konferencji (11 państw, w tym USA, krajów europejskich i arabskich) zaapelowali również, aby wstrzymać wszelkie dostawy broni dla rządu prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 r. trwa w Syrii powstanie.

"Ministrowie obiecali więcej wsparcia politycznego i materialnego dla Syryjskiej Koalicji Narodowej, jedynego i prawowitego reprezentanta narodu syryjskiego, oraz więcej konkretnej pomocy dla ludności w kraju" - napisano w komunikacie. Nie sprecyzowano, jakiego rodzaju ma być to pomoc.

Stany Zjednoczone przekażą syryjskiej opozycji 60 mln dolarów dodatkowej pomocy i po raz pierwszy udzielą pomocy żywnościowej i medycznej rebeliantom walczącym z reżimem Asada – poinformował uczestniczący w konferencji sekretarz stanu USA John Kerry.

Tłumaczył, że decyzja ma na celu zwiększyć presję na reżim w Damaszku, żeby ustąpił i utorował drogę do demokratycznych przemian. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że wsparcie ma pomóc opozycji rządzić na nowo wyzwolonych obszarach Syrii i ukrócić wpływy ekstremistów. Kerry spotkał się rano w Rzymie z liderem opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej Moazem al-Chatibem.

Jak poinformowały w czwartek Reutera europejskie źródła dyplomatyczne, przedstawiciele państw zachodnich i arabskich spotkają się z syryjską opozycją w poniedziałek w Stambule, żeby omówić wojskową i humanitarną pomoc dla rebeliantów.

PAP, lz

[fot: EPA]

Słowa kluczowe:

reżim

,

Syria

,

USA

,

Rzym

,

opozycja

Warto poczytać

 1. koptowieSISISI 27.05.2017

  ISIS przyznaje się do ataków na Koptów

  Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w sobotę do przeprowadzenia piątkowego ataku na grupę Koptów w Egipcie, w którym zginęło 29 osób, w tym dzieci. Jednocześnie egipskie lotnictwo kontynuuje odwetowe uderzenia na cele dżihadystów.

 2. airbriti 27.05.2017

  Paraliż brytyjskich lotnisk

  'Linie lotnicze British Airways oświadczyły w sobotę, że nie ma dowodów na to, iż globalna awaria ich systemów informatycznych to skutek cyberataku. Z powodu awarii brytyjski przewoźnik odwołał wszystkie loty do godz. 18 (g. 19 w Polsce) z Heathrow i Gatwick."

 3. PetrPavel2012 27.05.2017

  Gen. NATO: Będziemy bronić terytorium Polski

  "NATO to sojusz obronny, NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją".

 4. mid-epa05992920 27.05.2017

  Trump: Do NATO napływają pieniądze

  "Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków".

 5. mid-epa05992467 27.05.2017

  Franciszek: Gdy nie ma pracy, zagrożona demokracja

  Ojciec Święty odwiedził Genuę - miejsce, z którego jego ojciec rozpoczął podróż do Argentyny.

 6. ramadan-dsjksjjsd 27.05.2017

  Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

  30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego.

 7. Zbigniew-Brzezinski-gfdgdg 27.05.2017

  Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

  Informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego przekazały w sobotę amerykańskie media.

 8. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook