Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie wsparcie dla syryjskiej opozycji

28.02.2013

Podczas odbywającej się w Rzymie konferencji ''Przyjaciół Syrii'', jedenaście państw zobowiązało się, do większego wsparcia finansowo – materialnego, walczącej w Syrii opozycji.

"Reżim (w Damaszku) musi natychmiast zaprzestać bombardowań obszarów zamieszkanych, co jest zbrodnią przeciwko ludzkości i nie może pozostać bezkarne" - głosi komunikat końcowy po spotkaniu Przyjaciół Syrii oraz po rozmowach tej grupy z syryjską opozycją.

Uczestnicy konferencji (11 państw, w tym USA, krajów europejskich i arabskich) zaapelowali również, aby wstrzymać wszelkie dostawy broni dla rządu prezydenta Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 r. trwa w Syrii powstanie.

"Ministrowie obiecali więcej wsparcia politycznego i materialnego dla Syryjskiej Koalicji Narodowej, jedynego i prawowitego reprezentanta narodu syryjskiego, oraz więcej konkretnej pomocy dla ludności w kraju" - napisano w komunikacie. Nie sprecyzowano, jakiego rodzaju ma być to pomoc.

Stany Zjednoczone przekażą syryjskiej opozycji 60 mln dolarów dodatkowej pomocy i po raz pierwszy udzielą pomocy żywnościowej i medycznej rebeliantom walczącym z reżimem Asada – poinformował uczestniczący w konferencji sekretarz stanu USA John Kerry.

Tłumaczył, że decyzja ma na celu zwiększyć presję na reżim w Damaszku, żeby ustąpił i utorował drogę do demokratycznych przemian. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że wsparcie ma pomóc opozycji rządzić na nowo wyzwolonych obszarach Syrii i ukrócić wpływy ekstremistów. Kerry spotkał się rano w Rzymie z liderem opozycyjnej Narodowej Rady Syryjskiej Moazem al-Chatibem.

Jak poinformowały w czwartek Reutera europejskie źródła dyplomatyczne, przedstawiciele państw zachodnich i arabskich spotkają się z syryjską opozycją w poniedziałek w Stambule, żeby omówić wojskową i humanitarną pomoc dla rebeliantów.

PAP, lz

[fot: EPA]

Słowa kluczowe:

reżim

,

Syria

,

USA

,

Rzym

,

opozycja

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook