Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie spotkanie Szydło - Schulz

17.12.2015

Dojdzie do spotkania premier Beaty Szydło i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Premier rządu i szef PE będą prawdopodobnie rozmawiać o sytuacji w Polsce, którą bardzo zaniepokojony był Schulz - poinformował PAP rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Artur Habant.

To konsekwencja niedawnej wypowiedzi Schulza na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk szef PE ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter "zamachu stanu" i są dramatyczne.

Jak powiedział Habant, w czwartek rano ambasador Polski przy UE Marek Prawda spotkał się z szefem PE, którego poinformował o stanowisku polskiego rządu i reakcjach, jakie wywołała w Polsce wypowiedź Schulza.

W trakcie rozmowy uzgodniono, że najlepszym sposobem na wyjaśnienie sobie tej sprawy będzie bezpośrednia rozmowa pomiędzy premier Beatą Szydło a przewodniczącym Schulzem, która zostanie zaaranżowana na marginesie szczytu UE - powiedział Habant. Unijny szczyt rozpocznie się o godz. 16. Schulz ma uczestniczyć w początkowej części spotkania przywódców.

O to, by ambasador spotkał się z szefem PE, zwrócił się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który ocenił, że słowa Schulza o Polsce były "bezzasadne, nieuprawnione, a wręcz skandaliczne". Szydło oświadczyła, że oczekuje od Schulza przeprosin za te słowa. List do szefa europarlamentu w tej sprawie wystosowali też europosłowie PiS oraz przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Brytyjczyk Syed Kamall.

Schulz tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że "widzi bardzo kontrowersyjną sytuację" w Polsce. "Na ulicę wyszło wiele tysięcy ludzi manifestując sprzeciw wobec decyzji podjętych przez rząd. Uważam, że obawy, które wyraziłem, nie są tylko moje. Wielu Polaków te obawy podziela" - powiedział. Zapytany, czy przeprosi Polaków, czego oczekuje polski rząd, szef PE odparł: "Nie krytykowałem Polaków, tylko decyzje podjęte przez rząd, a to różnica".

O sytuacji w Polsce debatować będzie cały Parlament Europejski. W środę Konferencja Przewodniczących PE ustaliła wstępny porządek obrad styczniowej sesji, który przewiduje zorganizowanie 19 stycznia po południu debatę na temat Polski.

PAP/mmil

[Fot. Fot. PAP/Radek Pietruszka/PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook