Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie spotkanie Szydło - Schulz

17.12.2015

Dojdzie do spotkania premier Beaty Szydło i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Premier rządu i szef PE będą prawdopodobnie rozmawiać o sytuacji w Polsce, którą bardzo zaniepokojony był Schulz - poinformował PAP rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Artur Habant.

To konsekwencja niedawnej wypowiedzi Schulza na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk szef PE ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter "zamachu stanu" i są dramatyczne.

Jak powiedział Habant, w czwartek rano ambasador Polski przy UE Marek Prawda spotkał się z szefem PE, którego poinformował o stanowisku polskiego rządu i reakcjach, jakie wywołała w Polsce wypowiedź Schulza.

W trakcie rozmowy uzgodniono, że najlepszym sposobem na wyjaśnienie sobie tej sprawy będzie bezpośrednia rozmowa pomiędzy premier Beatą Szydło a przewodniczącym Schulzem, która zostanie zaaranżowana na marginesie szczytu UE - powiedział Habant. Unijny szczyt rozpocznie się o godz. 16. Schulz ma uczestniczyć w początkowej części spotkania przywódców.

O to, by ambasador spotkał się z szefem PE, zwrócił się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który ocenił, że słowa Schulza o Polsce były "bezzasadne, nieuprawnione, a wręcz skandaliczne". Szydło oświadczyła, że oczekuje od Schulza przeprosin za te słowa. List do szefa europarlamentu w tej sprawie wystosowali też europosłowie PiS oraz przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Brytyjczyk Syed Kamall.

Schulz tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że "widzi bardzo kontrowersyjną sytuację" w Polsce. "Na ulicę wyszło wiele tysięcy ludzi manifestując sprzeciw wobec decyzji podjętych przez rząd. Uważam, że obawy, które wyraziłem, nie są tylko moje. Wielu Polaków te obawy podziela" - powiedział. Zapytany, czy przeprosi Polaków, czego oczekuje polski rząd, szef PE odparł: "Nie krytykowałem Polaków, tylko decyzje podjęte przez rząd, a to różnica".

O sytuacji w Polsce debatować będzie cały Parlament Europejski. W środę Konferencja Przewodniczących PE ustaliła wstępny porządek obrad styczniowej sesji, który przewiduje zorganizowanie 19 stycznia po południu debatę na temat Polski.

PAP/mmil

[Fot. Fot. PAP/Radek Pietruszka/PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 2. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 3. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 4. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 5. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 6. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 7. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook