Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie spotkanie Szydło - Schulz

17.12.2015

Dojdzie do spotkania premier Beaty Szydło i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Premier rządu i szef PE będą prawdopodobnie rozmawiać o sytuacji w Polsce, którą bardzo zaniepokojony był Schulz - poinformował PAP rzecznik Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE Artur Habant.

To konsekwencja niedawnej wypowiedzi Schulza na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk szef PE ocenił, że wydarzenia w Polsce mają charakter "zamachu stanu" i są dramatyczne.

Jak powiedział Habant, w czwartek rano ambasador Polski przy UE Marek Prawda spotkał się z szefem PE, którego poinformował o stanowisku polskiego rządu i reakcjach, jakie wywołała w Polsce wypowiedź Schulza.

W trakcie rozmowy uzgodniono, że najlepszym sposobem na wyjaśnienie sobie tej sprawy będzie bezpośrednia rozmowa pomiędzy premier Beatą Szydło a przewodniczącym Schulzem, która zostanie zaaranżowana na marginesie szczytu UE - powiedział Habant. Unijny szczyt rozpocznie się o godz. 16. Schulz ma uczestniczyć w początkowej części spotkania przywódców.

O to, by ambasador spotkał się z szefem PE, zwrócił się w poniedziałek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który ocenił, że słowa Schulza o Polsce były "bezzasadne, nieuprawnione, a wręcz skandaliczne". Szydło oświadczyła, że oczekuje od Schulza przeprosin za te słowa. List do szefa europarlamentu w tej sprawie wystosowali też europosłowie PiS oraz przewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Brytyjczyk Syed Kamall.

Schulz tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że "widzi bardzo kontrowersyjną sytuację" w Polsce. "Na ulicę wyszło wiele tysięcy ludzi manifestując sprzeciw wobec decyzji podjętych przez rząd. Uważam, że obawy, które wyraziłem, nie są tylko moje. Wielu Polaków te obawy podziela" - powiedział. Zapytany, czy przeprosi Polaków, czego oczekuje polski rząd, szef PE odparł: "Nie krytykowałem Polaków, tylko decyzje podjęte przez rząd, a to różnica".

O sytuacji w Polsce debatować będzie cały Parlament Europejski. W środę Konferencja Przewodniczących PE ustaliła wstępny porządek obrad styczniowej sesji, który przewiduje zorganizowanie 19 stycznia po południu debatę na temat Polski.

PAP/mmil

[Fot. Fot. PAP/Radek Pietruszka/PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook