Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie kolejna wojna w Europie? W tym regionie zrobiło się naprawdę gorąco!

15.02.2018
Zolnierz
Będzie kolejna wojna w Europie? W tym regionie zrobiło się naprawdę gorąco!

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w czwartek, że jego kraj nie będzie tolerował kwestionowania greckich praw i integralności terytorialnej. Kilka dni temu turecki okręt staranował łódź greckiej straży przybrzeżnej na spornym obszarze Morza Egejskiego.

- Nasze przesłanie dziś, jutro i zawsze jest jasne. (...) Grecja nie będzie akceptować ani tolerować żadnego kwestionowania jest integralności terytorialnej czy suwerennych praw ani na nie pozwalać - powiedział Cipras podczas wizyty w siedzibie greckiej straży przybrzeżnej.

Do incydentu między turecką a grecką strażą przybrzeżną doszło w poniedziałek w pobliżu skalistej wysepki Imia (po turecku Kardak) w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego. Turecki okręt patrolowy staranował tam łódź greckiej straży przybrzeżnej, uszkadzając rufę jednostki. Oba państwa wzajemnie zrzucają na siebie winę za ten incydent.

Cipras podkreślił ponadto, że wschodnia granica Grecji jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej. - Prowokacje i agresywna retoryka wymierzona w suwerenne prawa państwa członkowskiego UE stanowią działanie przeciw całej Unii - zauważył. Zapewnił, że Ateny "ze spokojem i determinacją będą bronić bezpieczeństwa i stabilności potrzebnej w regionie".

Grecja jako członek UE i NATO - zauważył premier - "ma silne sojusze i odgrywa ważną rolę w regionie". - Niektórym to przeszkadza - dodał. - Zachęcamy ich do tego, by zaakceptowali rzeczywistość i respektowali zasady prawa międzynarodowego i dobrego sąsiedztwa.

We wtorek Grecja wysłała w okolicę Imii cztery okręty wojenne, a Turcja - siedem. Tureckie jednostki uniemożliwiły dostęp greckim rybakom do wód, które Turcja uważa za swoje. Oba państwa roszczą sobie prawa do niezamieszkanych wysp archipelagu Dodekanez, leżących w odległości 3 km od najbliższej wyspy Grecji i 7 km od tureckiego wybrzeża. W styczniu 1996 roku w tej części Morza Egejskiego doszło do poważnego kryzysu, który omal nie doprowadził do konfliktu zbrojnego.

W środę premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że zwrócił się do Ciprasa, by nawiązać dialog, który miałby zredukować napięcia między krajami. Jak poinformował, szefowie rządów uzgodnili, "że zawsze otwarta będzie linia komunikacji". W maju podczas szczytu NATO w Brukseli spotkań się mają szefowie sztabów generalnych obu państw. 

PAP

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook