Jedynie prawda jest ciekawa


Z kim Merkel utworzy koalicję? Ta partia budzi zaskoczenie

29.09.2017

Większość Niemców popiera koalicję partii chadeckich CDU/CSU z liberalną FDP i Zielonymi - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez telewizję ZDF. Ze względu na różnice poglądów rozmowy o utworzeniu koalicyjnego rządu mogą przeciągnąć się do 2018 roku.

Za sojuszem chadeków z liberałami i Zielonymi, nazywanym przez media ze względu na kolory symbolizujące te partie "Jamajką", opowiedziało się 59 proc. uczestników ankiety - podała ZDF. Przeciwnych rządowi tych czterech partii było 22 proc. uczestników sondażu, a 15 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Rząd CDU/CSU z FDP i Zielonymi jest wobec przejścia SPD do opozycji jedyną możliwą opcją. Kanclerz Angela Merkel wykluczyła wcześniej zarówno rząd mniejszościowy partii chadeckich, jak i nowe wybory.

Niemcy wybrali nowy Bundestag w niedzielę. CDU/CSU uzyskały 33 proc., SPD 20,5 proc., FDP 10,07 proc., a Zieloni 8,9 proc. Trzecią siłą w parlamencie jest antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) z poparciem 12,6 proc., jednak wszystkie partie wykluczyły jakakolwiek współpracę z eurosceptykami. Lewica zdobyła 9,2 proc. głosów.

Szef urzędu kanclerskiego i jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Merkel Peter Altmaier powiedział, że negocjacje w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego mogą się przeciągnąć aż do początku przyszłego roku. Potencjalnych koalicjantów dzielą poważne różnice zdań w polityce migracyjnej i energetycznej oraz ekologii.

Jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", Altmaier ma zastąpić w okresie przejściowym na stanowisku ministra finansów Wolfganga Schaeublego. CDU i CSU chcą, by najbardziej doświadczony niemiecki polityk został przewodniczącym Bundestagu. Ta propozycja ma zostać wysunięta oficjalnie 17 października, a wybór Schaeublego miałby odbyć się na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 24 października.

PAP

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 6. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 7. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 8. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook