Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będzie koalicja CDU/CSU z SPD

14.12.2013

Ogromna większość członków Socjaldemokratycznej Partii Niemiec SPD opowiedziała się w plebiscycie za utworzeniem koalicji z partiami chadeckimi CDU i CSU, usuwając ostatnią przeszkodę na drodze do powstania wspólnego rządu z Angelą Merkel jako kanclerzem.

Pozytywny wynik wewnątrzpartyjnego referendum był warunkiem powstania koalicyjnego rządu socjaldemokratów i chrześcijańskich demokratów. Bundestag wybierze w najbliższy wtorek Merkel po raz trzeci na kanclerza. Blisko trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, co jest rekordowo długim czasem, nowy rząd największego i najsilniejszego gospodarczo kraju UE będzie mógł wreszcie rozpocząć pracę.

Skarbniczka SPD Barbara Hendricks poinformowała, że umowę koalicyjną z chadekami poparło 75,9 proc. z ponad 337 tys. uczestników plebiscytu, którzy oddali ważne głosy. W przeprowadzonym w pierwszej połowie grudnia partyjnym referendum wzięło udział prawie 370 tys. z blisko 475 tys. członków SPD, jednak część głosów ze względów formalnych uznano za nieważne.

Szef SPD Sigmar Gabriel uznał zorganizowany po raz pierwszy w historii partii plebiscyt za "wielki sukces demokracji".

- SPD jest nie tylko najstarszą istniejącą partią niemiecką, lecz także najbardziej nowoczesną - powiedział polityk. Wysoka frekwencja (78 proc.) była zaskoczeniem zarówno dla władz partii, jak i dla mediów. Warunkiem uznania referendum za ważne był udział 20 proc. członków partii.

W wyborach 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem - SPD (25,7 proc. głosów w wyborach).

Kierownictwo SPD podjęło decyzję o przeprowadzeniu referendum w związku z silnymi oporami wobec koalicji z chadekami wśród szeregowych członków partii. Obawiają się oni zdominowania przez silniejszego partnera i utraty popularności w ich lokalnych środowiskach, co może odbić się niekorzystnie na wyniku kolejnych wyborów.

Socjaldemokratom udało się jednak przeforsować w negocjacjach szereg własnych postulatów, w tym płacę minimalną w wysokości 8,50 euro za godzinę dla wszystkich zatrudnionych oraz obniżenie do 63 lat wieku emerytalnego dla osób z 45-letnim okresem składkowym.

Koalicjanci uzgodnili, że skład rządu podany zostanie w niedzielę. W mediach trwają jednak od kilku dni spekulacje na temat obsady poszczególnych stanowisk.

Jak twierdzi większość mediów, szef SPD Gabriel zostanie wicekanclerzem i obejmie "superresort" gospodarki i energetyki, przejmując odpowiedzialność za reformy w dziedzinie energetyki – kluczowy projekt nowego rządu. Merkel zdecydowała w 2011 roku o zamknięciu do 2022 roku wszystkich elektrowni atomowych i przejściu na odnawialne źródła energii. Realizacja reformy dotychczas kulała, a niezadowolenie obywateli powoduje wzrost cen energii. Nadal nie ma tras przesyłowych, którymi prąd wytwarzany w elektrowniach wiatrowych na północy kraju ma płynąć na uprzemysłowione południe Niemiec. Dotychczas za reformę energetyki odpowiedzialne było ministerstwo ochrony środowiska.

Resort spraw zagranicznych obejmie socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier. Dotychczasowy szef klubu parlamentarnego SPD powróci na stanowisko, które piastował już w latach 2005-2009, w poprzednim rządzie koalicyjnym Merkel. Jest zdecydowanym zwolennikiem rozwijania ścisłych kontaktów z Polską; część komentatorów wytyka mu jednak prorosyjskie sympatie.

Za sensację uznaje się informację tygodnika "Der Spiegel", według którego dotychczasowa minister pracy Ursula von der Leyen miałaby objąć - jako pierwsza kobieta w historii Niemiec – stanowisko ministra obrony. Dotychczas przyjmowano, że Thomas de Maiziere zachowa to stanowisko. Według najnowszych informacji de Maiziere miałby zostać szefem MSW.

Na ministra sprawiedliwości "Der Spiegel" typuje obecnego szefa SPD w kraju związkowym Saara, Heiko Maasa, co oceniane jest jako spora niespodzianka.

Na szefową ministerstwa pracy i spraw socjalnych przewidziana jest sekretarz generalna SPD Andrea Nahles, jej partyjna koleżanka Manuela Schwesig ma otrzymać ministerstwo ds. rodziny. Natomiast resort ochrony środowiska obejmie skarbniczka SPD Barbara Hendricks. 

Według zgodnej opinii większości mediów najbardziej doświadczony polityk CDU Wolfgang Schaeuble, kluczowa postać w walce z kryzysem w strefie euro, zachowa stanowisko ministra finansów.

W piątek wieczorem tabloid "Bild" podał, że najbliższy współpracownik Merkel, szef urzędu

kanclerskiego Ronald Pofalla odchodzi na własną prośbę z przyczyn osobistych ze stanowiska. Jego następcą może zostać obecny minister środowiska Peter Altmaier. 

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

koalicja

,

CDU

,

SPD

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook