Jedynie prawda jest ciekawa

Baszar Asad grozi Zachodowi

31.10.2011

W Syrii trwają krwawe zamieszki. Prezydent Syrii Baszar Asad zapowiedział państwom zachodnim „trzęsienie ziemi”, jeśli zdecydują się na interwencję w jego kraju.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w wyniku wystąpień antyrządowych śmierć poniosło tam ponad trzy tysiące osób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon oraz Liga Państw Arabskich zaapelowały po raz kolejny do władz syryjskich o przerwanie represji.

W niedzielę, w wywiadzie udzielonym „The Sunday Telegraph”, Asad określił swój kraj mianem epicentrum Bliskiego Wschodu. Przywódca syryjski powiedział: „Jakiekolwiek zaostrzenie sytuacji w Syrii podpali cały region. Ryzykujecie trzęsienie ziemi. Chcecie mieć kolejny Afganistan czy nawet dziesięć Afganistanów?”.

Asad przyznał, że syryjskie siły bezpieczeństwa „dopuściły do mnóstwa błędów” w pierwszym stadium konfliktu, ale teraz, według polityka, ich celem są „tylko terroryści”. Dodał też, że w przeciwieństwie do innych przywódców, których obaliła „arabska wiosna”, obiecał swoim obywatelom reformy już szóstego dnia od chwili, gdy zaczęły się masowe protesty. Zdaniem Asada, obecna konfrontacja w jego kraju to starcie reprezentowanego przez niego świeckiego panarabizmu z islamizmem.

BBC/FM

[Fot. Wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

Syria

,

konflikt w Syrii

,

interwencja

Warto poczytać

 1. Israel27072017 27.07.2017

  Izrael się ugiął. Usuwają kamery

  - W czwartek rano zostały zdemontowane niedawno zainstalowane kamery sprzed wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie - podała agencja AFP opierając się na doniesieniach swego korespondenta w Jerozolimie. Usunięcia kamer domagali się muzułmańscy duchowni.

 2. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 3. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 4. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 5. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook