Jedynie prawda jest ciekawa

Baszar Asad grozi Zachodowi

31.10.2011

W Syrii trwają krwawe zamieszki. Prezydent Syrii Baszar Asad zapowiedział państwom zachodnim „trzęsienie ziemi”, jeśli zdecydują się na interwencję w jego kraju.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy w wyniku wystąpień antyrządowych śmierć poniosło tam ponad trzy tysiące osób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon oraz Liga Państw Arabskich zaapelowały po raz kolejny do władz syryjskich o przerwanie represji.

W niedzielę, w wywiadzie udzielonym „The Sunday Telegraph”, Asad określił swój kraj mianem epicentrum Bliskiego Wschodu. Przywódca syryjski powiedział: „Jakiekolwiek zaostrzenie sytuacji w Syrii podpali cały region. Ryzykujecie trzęsienie ziemi. Chcecie mieć kolejny Afganistan czy nawet dziesięć Afganistanów?”.

Asad przyznał, że syryjskie siły bezpieczeństwa „dopuściły do mnóstwa błędów” w pierwszym stadium konfliktu, ale teraz, według polityka, ich celem są „tylko terroryści”. Dodał też, że w przeciwieństwie do innych przywódców, których obaliła „arabska wiosna”, obiecał swoim obywatelom reformy już szóstego dnia od chwili, gdy zaczęły się masowe protesty. Zdaniem Asada, obecna konfrontacja w jego kraju to starcie reprezentowanego przez niego świeckiego panarabizmu z islamizmem.

BBC/FM

[Fot. Wikipedia.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook