Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bankowiec z Rosji przerywa milczenie

02.03.2013

Andriej Borodin mieszkający w Wielkiej Brytanii opowiada o operacjach finansowych Kremla. Borodin miał się stać wrogiem władz, gdy sprzeciwił się grabieży majątku państwowego.

Były szef Banku Moskwy Andriej Borodin, który uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii, twierdzi w wywiadzie dla "Financial Times", że naciskano na niego, by odsprzedał swoje udziały w Banku Moskwy. Nazwał to "grabieżą majątku państwowego".

W pierwszym wywiadzie, którego udzielił od uzyskania azylu w lutym, Borodin twierdzi, że naciski na niego nasiliły się w 2010 r. po tym, jak mer Moskwy Jurij Łużkow, z którego inicjatywy w latach 90. Borodin utworzył Bank Moskwy, popadł w konflikt z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Kreml zaczął forsować przejęcie Banku Moskwy - piątego największego w Rosji - przez drugi co do wielkości bank państwowy VTB. W lipcu 2011 r. VTB został dokapitalizowany z pieniędzy rosyjskiego podatnika sumą 14 mld USD po tym, jak w zestawieniach finansowych Banku Moskwy wykryto wielomiliardową "dziurę".

W wywiadzie dla "FT" 45-letni Borodin zaprzeczył, jakoby niedobór funduszy dotyczył banku, którym kierował. Jego zdaniem 14 mld USD przeznaczono na dokapitalizowanie VTB, z którego - jak twierdzi - odprowadzono gotówkę. Zdaniem Borodina stał się "wrogiem publicznym" w Rosji, ponieważ apelował do władz o wszczęcie dochodzenia w sprawie okoliczności dokapitalizowania VTB.

"Jestem zagrożeniem dla władz. Ja i moi rosyjscy prawnicy mówimy, że fundusze, które VTB miał przekazać władzom miejskim Moskwy z tytułu przejęcia Banku Moskwy, nigdy nie trafiły do miejskiej kasy" - powiedział w wywiadzie z "FT".

VTB zaprzeczył tym doniesieniom. "Dokapitalizowanie Banku Moskwy było niezbędne, aby zapobiec jego upadkowi, którego groźba narastała od lat wskutek nieprawidłowości popełnianych celowo przez poprzedni zarząd" - cytuje gazeta oświadczenie banku.

Borodin zaapelował do społeczności międzynarodowej, by nie wchodziła w interesy z Rosją, dopóki tamtejszy system prawny nie zostanie zreformowany.

W Rosji bankierowi postawiono zarzuty malwersacji na sumę ok. 13 mld rubli (ok. 423 mln dolarów). Borodin po wyjeździe do Wielkiej Brytanii w 2011 roku zaprzeczał tym zarzutom. Przyznał zarazem, że Bank Moskwy pożyczał pieniądze firmom kontrolowanym przez osoby z jego zarządu.

Szwajcaria, Belgia i Luksemburg w październiku ub. r. zamroziły aktywa Borodina i jego byłego bliskiego współpracownika. Borodin ścigany jest na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania przez Interpol pod zarzutem oszustw finansowych.

Borodin zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej, płacąc 140 mln funtów za posiadłość Park Place w Oxfordshire. Była to najwyższa suma zapłacona za nieruchomość w 2011 r. 

PAP,TK
[Fot. Youtube.pl]
Słowa kluczowe:

Rosja

,

bank

,

Kreml

,

polityka

Warto poczytać

 1. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 2. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 3. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 4. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 5. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 6. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 7. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

 8. tr-i-cl-st 20.10.2016

  Ostatnie starcie Trumpa i Clinton

  Trzecia i ostatnia debata odbyła się w środę wieczorem w Las Vegas w stanie Nevada.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook