Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bankowiec z Rosji przerywa milczenie

02.03.2013

Andriej Borodin mieszkający w Wielkiej Brytanii opowiada o operacjach finansowych Kremla. Borodin miał się stać wrogiem władz, gdy sprzeciwił się grabieży majątku państwowego.

Były szef Banku Moskwy Andriej Borodin, który uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii, twierdzi w wywiadzie dla "Financial Times", że naciskano na niego, by odsprzedał swoje udziały w Banku Moskwy. Nazwał to "grabieżą majątku państwowego".

W pierwszym wywiadzie, którego udzielił od uzyskania azylu w lutym, Borodin twierdzi, że naciski na niego nasiliły się w 2010 r. po tym, jak mer Moskwy Jurij Łużkow, z którego inicjatywy w latach 90. Borodin utworzył Bank Moskwy, popadł w konflikt z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Kreml zaczął forsować przejęcie Banku Moskwy - piątego największego w Rosji - przez drugi co do wielkości bank państwowy VTB. W lipcu 2011 r. VTB został dokapitalizowany z pieniędzy rosyjskiego podatnika sumą 14 mld USD po tym, jak w zestawieniach finansowych Banku Moskwy wykryto wielomiliardową "dziurę".

W wywiadzie dla "FT" 45-letni Borodin zaprzeczył, jakoby niedobór funduszy dotyczył banku, którym kierował. Jego zdaniem 14 mld USD przeznaczono na dokapitalizowanie VTB, z którego - jak twierdzi - odprowadzono gotówkę. Zdaniem Borodina stał się "wrogiem publicznym" w Rosji, ponieważ apelował do władz o wszczęcie dochodzenia w sprawie okoliczności dokapitalizowania VTB.

"Jestem zagrożeniem dla władz. Ja i moi rosyjscy prawnicy mówimy, że fundusze, które VTB miał przekazać władzom miejskim Moskwy z tytułu przejęcia Banku Moskwy, nigdy nie trafiły do miejskiej kasy" - powiedział w wywiadzie z "FT".

VTB zaprzeczył tym doniesieniom. "Dokapitalizowanie Banku Moskwy było niezbędne, aby zapobiec jego upadkowi, którego groźba narastała od lat wskutek nieprawidłowości popełnianych celowo przez poprzedni zarząd" - cytuje gazeta oświadczenie banku.

Borodin zaapelował do społeczności międzynarodowej, by nie wchodziła w interesy z Rosją, dopóki tamtejszy system prawny nie zostanie zreformowany.

W Rosji bankierowi postawiono zarzuty malwersacji na sumę ok. 13 mld rubli (ok. 423 mln dolarów). Borodin po wyjeździe do Wielkiej Brytanii w 2011 roku zaprzeczał tym zarzutom. Przyznał zarazem, że Bank Moskwy pożyczał pieniądze firmom kontrolowanym przez osoby z jego zarządu.

Szwajcaria, Belgia i Luksemburg w październiku ub. r. zamroziły aktywa Borodina i jego byłego bliskiego współpracownika. Borodin ścigany jest na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania przez Interpol pod zarzutem oszustw finansowych.

Borodin zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej, płacąc 140 mln funtów za posiadłość Park Place w Oxfordshire. Była to najwyższa suma zapłacona za nieruchomość w 2011 r. 

PAP,TK
[Fot. Youtube.pl]
Słowa kluczowe:

Rosja

,

bank

,

Kreml

,

polityka

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook