Jedynie prawda jest ciekawa


Banki i sieci rządowe ofiarą cyberwirusa na Ukrainie

27.06.2017

Wirus o nazwie Petya.A zaatakował system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy. Sparaliżował największe lotnisko w kraju, metro w Kijowie i zakłady energetyczne. Hakerzy unieruchomili sieci komputerowe rządu i ważnych instytucji państwowych. Zmasowany atak przeprowadzono spoza granic kraju.

Pierwszy o problemie poinformował Narodowy Bank Ukrainy (NBU), który przekazał, że niektóre banki mają problemy z płatnościami i obsługą klientów. Następnie o awarii komputerów w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie poinformował wicepremier Pawło Rozenko. Natomast operator portu lotniczego Kijów-Boryspol przyznał: " Na głównym lotnisku w Kijowie, które również zostało dotknięte atakiem, można spodziewać się pewnych opóźnień w ruchu".

Agresorzy użyli wirusa o nazwie „Petya.A”, z którym walczy ukraińska cyberpolicja.

Atak zorganizowały służby specjalne Rosji – oświadczył doradca szefa MSW i deputowany do ukraińskiego parlamentu Anton Heraszczenko. Wyjaśnił: „Przeciwko Ukrainie rozpoczęto ogromny cyberatak, który odbywa się pod przykrywką wirusa. Według wstępnych informacji jest to zorganizowany system, swego rodzaju trening ze strony służb specjalnych Federacji Rosyjskiej”.

Petya zaatakował na całym świecie 

Wirus typu ransomware znany jako Petya jest odpowiedzialny za awarie systemów komputerowych, do jakich doszło dziś w Europie, USA i w Indiach – podały szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa.

Wojna w Sieci

to coraz poważniejszy scenariusz przygotowań do realnych konfliktów zbrojnych. Chodzi o unieszkodliwienie newralgicznych systemów łączności, niezbędnych do funkcjonowania krajów, które mają być potencjalnym celem agresji militarnej. W tej sytuacji przygotowania do cyberwojny stają się równie ważne, jak do wojny z udziałem rakiet, czołgów czy samolotów. Internet staje się także coraz częściej wykorzystywanym polem do działań grup terrorystycznych. O niebezpieczeństwie cyberataków na Polskę pisaliśmy dziś: Polsce grozi potężny atak cyberterrorystyczny...

Reuters/PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook