Jedynie prawda jest ciekawa


Banki i sieci rządowe ofiarą cyberwirusa na Ukrainie

27.06.2017

Wirus o nazwie Petya.A zaatakował system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy. Sparaliżował największe lotnisko w kraju, metro w Kijowie i zakłady energetyczne. Hakerzy unieruchomili sieci komputerowe rządu i ważnych instytucji państwowych. Zmasowany atak przeprowadzono spoza granic kraju.

Pierwszy o problemie poinformował Narodowy Bank Ukrainy (NBU), który przekazał, że niektóre banki mają problemy z płatnościami i obsługą klientów. Następnie o awarii komputerów w siedzibie Rady Ministrów w Kijowie poinformował wicepremier Pawło Rozenko. Natomast operator portu lotniczego Kijów-Boryspol przyznał: " Na głównym lotnisku w Kijowie, które również zostało dotknięte atakiem, można spodziewać się pewnych opóźnień w ruchu".

Agresorzy użyli wirusa o nazwie „Petya.A”, z którym walczy ukraińska cyberpolicja.

Atak zorganizowały służby specjalne Rosji – oświadczył doradca szefa MSW i deputowany do ukraińskiego parlamentu Anton Heraszczenko. Wyjaśnił: „Przeciwko Ukrainie rozpoczęto ogromny cyberatak, który odbywa się pod przykrywką wirusa. Według wstępnych informacji jest to zorganizowany system, swego rodzaju trening ze strony służb specjalnych Federacji Rosyjskiej”.

Petya zaatakował na całym świecie 

Wirus typu ransomware znany jako Petya jest odpowiedzialny za awarie systemów komputerowych, do jakich doszło dziś w Europie, USA i w Indiach – podały szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa.

Wojna w Sieci

to coraz poważniejszy scenariusz przygotowań do realnych konfliktów zbrojnych. Chodzi o unieszkodliwienie newralgicznych systemów łączności, niezbędnych do funkcjonowania krajów, które mają być potencjalnym celem agresji militarnej. W tej sytuacji przygotowania do cyberwojny stają się równie ważne, jak do wojny z udziałem rakiet, czołgów czy samolotów. Internet staje się także coraz częściej wykorzystywanym polem do działań grup terrorystycznych. O niebezpieczeństwie cyberataków na Polskę pisaliśmy dziś: Polsce grozi potężny atak cyberterrorystyczny...

Reuters/PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 2. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook