Jedynie prawda jest ciekawa


Bańka w Światowej Agencji Antydopingowej

05.04.2017

Minister sportu i turystyki Witold Bańka został przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Minister sportu i turystyki Witold Bańka został przedstawicielem Rady Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Kandydatura Polaka została jednogłośnie poparta.

"Jest to ogromne wyróżnienie, ale też potężna odpowiedzialność i wyzwanie dla mnie jako szefa resortu sportu i turystyki. Będziemy mówić w imieniu Europy i wyznaczać kierunki polityki antydopingowej na całym świecie prezentując stanowisko wszystkich 47 państw członkowskich Rady Europy. To wielka nobilitacja dla całego resortu, dla naszego rządu. Zależy nam na tym, aby WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo i budżetowo, prowadzącą jeszcze skuteczniej walkę o czysty sport, pozbawiony dopingu i korupcji" - powiedział minister Bańka podczas środowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Witold Bańka będzie reprezentował w WADA 47 krajów członkowskich RE.

"To osobisty sukces, również jako byłego sportowca, jak i ministra, który od początku swojej pracy w rządzie wypowiedział zdecydowaną walkę dopingowi w polskim sporcie. To zostało docenione w Europie poprzez delegowanie pana ministra do organizacji światowej" - stwierdziła prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

Szefowa polskiego rządu przypomniała także o pracach w sejmie nad nową ustawą do spraw zwalczania dopingu, którą przygotowało ministerstwo.

Bańka w pierwszej kolejności podziękował za wsparcie i poparcie - zarówno premier Beaty Szydło, jak i wszystkich ministrów sportu w RE.

"To ogromne wyróżnienie, ale także potężna odpowiedzialność i wyzwanie. To także dodatkowe zadania dla naszego resortu, bo od dziś będziemy mówić w imieniu Europy, będziemy wyznaczać kierunki polityki antydopingowej na całym świecie, prezentując stanowisko wszystkich 47 państw członkowskich Rady Europy. To wielka nobilitacja" - podkreślił.

Szef ministerstwa sportu zaznaczył, że jego nominacja i przyjęcie do struktur WADA jest wynikiem prac, które trwały od kilkunastu miesięcy.

"W marcu 2016 roku rozpoczęły się prace nad kompleksowym uregulowaniem problemu dopingu poprzez przygotowanie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Ona była konsultowana z WADA i współpraca układała się świetnie. Chciałbym przypomnieć, że zeszły rok to był czas trudny, bo musieliśmy naprawić te błędy w prawie ustawy o sporcie, które odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach. Nie była ona dostosowana do wymagań WADA, groziło naszemu laboratorium antydopingowemu odebranie akredytacji i znaczny spadek prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Te błędy naprawiliśmy ściśle współpracując z WADA" - przypomniał.

Bańka jest dumny z tych rozwiązań, jakie udało się wypracować i - jak sam powiedział – Polska dołączyła do światowej awangardy państw, które będą wyznaczać nowe trendy i kreować politykę antydopingową na świecie.

"Zależy nam na tym, by WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo, by prowadzić jeszcze bardziej skuteczną walkę o czysty sport. Sport pozbawiony dopingu i korupcji. Poprzez dobrą komunikację, koordynację polityki z wszystkimi państwami członkowskimi RE, chcemy wzmocnić rolę WADA tak, by walka z dopingiem była jeszcze bardziej skuteczna. Będę namawiał moje koleżanki i kolegów z RE do zwiększenia budżetu na działania śledcze w WADA" - zapowiedział.

W najbliższym czasie ma zostać także powołana Polska Agencja Antydopingowa z pionem śledczym.

"Tutaj też będą dodatkowe rozwiązania prawne, które tę walkę z problemem dopingu w sporcie wzmocnią. Chcemy mieć dobrą współpracę z organami ścigania, prokuratorami, służbą celną i skarbową" - zaznaczył.

Szefowi resortu zależy także, by w międzynarodowych strukturach znalazło się jak najwięcej Polaków i przypomniał o tym, że ministerstwo wraz z miastem Katowice stara się o organizację w 2019 roku kongresu WADA.


[fot. PAP/Radek Pietruszka]


ems/(PAP)

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook