Jedynie prawda jest ciekawa

AWPL wejdzie do rządu?

05.11.2012

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) przyjmuje propozycję wejścia w skład nowej koalicji rządzącej - postanowiła Rada Naczelna tego ugrupowania. Na razie może liczyć tylko na jeden resort.

"Przyjmujemy propozycję" - powiedział przewodniczący AWPL Waldemar Tomaszewski. Zaznaczył jednak, że zasady wejścia do koalicji AWPL i partii Porządek i Sprawiedliwość "mają być równoważne".

W październikowych wyborach parlamentarnych AWPL zdobyła 8 mandatów w 141-osobowym Sejmie, a Porządek i Sprawiedliwość - 11.

"Mamy podobną liczbę mandatów" - przypomina Tomaszewski i podkreśla, że AWPL "nie boi się też pracy w opozycji".

Najwięcej mandatów (38) zdobyła w wyborach Litewska Partia Socjaldemokratyczna, która wspólnie z Partią Pracy (29 mandatów) oraz partią Porządek i Sprawiedliwość ma utworzyć centrolewicową koalicję. Zaproszenie do przystąpienia do koalicji otrzymała też AWPL.

Przewodniczący socjaldemokratów, kandydat na premiera Algirdas Butkeviczius w ubiegłym tygodniu powiedział, że AWPL w przypadku przystąpienia do koalicji może liczyć tylko na jeden resort. Tymczasem według niepotwierdzonych danych partia Porządek i Sprawiedliwość ma otrzymać dwie teki ministerialne w nowym rządzie.

AWPL chce też, by w nowym programie rządowym zostały uwzględnione niektóre jej postulaty. Chodzi głównie o przejście w sektorze ciepłowniczym na biopaliwo, co pozwoli na zagospodarowanie 800 tys. hektarów ziemi leżącej odłogiem, stworzenie nowych miejsc pracy i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a także o zwiększenie finansowania rozwoju dróg lokalnych.

Socjaldemokraci, Partia Pracy oraz Porządek i Sprawiedliwość, mające w sumie 78 mandatów, zamierzają podpisać we wtorek umowę koalicyjną. Przyszli koalicjanci zaznaczają, że możliwość wejścia AWPL do koalicji pozostaje otwarta.

ansa/pap

[fot.PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook