Jedynie prawda jest ciekawa


Austriacy ograniczą rolę islamu w życiu publiczym?

13.10.2017

Austriacy zagłosują w niedzielę w wyborach parlamentarnych. Przedwyborcze sondaże wskazują, że wygra je chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), co otworzy drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi.

Według sondażu ośrodka badawczego Research Affairs 33 proc. Austriaków zamierza oddać głos na ludowców. Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPO) obecnego kanclerza Christiana Kerna wybiera 27 proc. głosujących, a na podobne poparcie (23 proc.) może liczyć nacjonalistyczno-konserwatywna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Zieloni oraz NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne) balansują na granicy progu wyborczego wynoszącego cztery procent.

Jeszcze na wiosnę OeVP traciła kilkanaście punktów procentowych do plasującego się na czele FPOe. Wzrost poparcia dla ludowców rozpoczął się w maju, gdy Kurz objął przywództwo w tej partii, zerwał rządzącą w Wiedniu od ponad 10 lat "wielką koalicję" SPOe-OeVP i doprowadził do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Podczas kampanii szef MSZ, który ma szansę zostać najmłodszym kanclerzem w historii Austrii, przechwycił narrację FPOe, skupiając się głównie na postulatach dotyczących ograniczenia migracji oraz roli islamu w życiu publicznym.

Kurz zapowiada m.in. zamknięcie muzułmańskich przedszkoli w Austrii oraz opowiada się za zakazem noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych. Jednocześnie lider FPOe zapewnia, że zamierza przywrócić Austrii jej tradycyjną rolę mostu łączącego zachodnią i wschodnią Europę.

Podczas kryzysu migracyjnego szef austriackiego MSZ opowiedział się zdecydowanie przeciw niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, przypisując sobie zasługi za zamknięcie tzw. Szlaku bałkańskiego - przypomina Deutsche Welle.

Kurz uznawany jest za cudowne dziecko austriackiej polityki. Od początku swojej działalności politycznej związany jest z OeVP, z ramienia tej partii był m.in. radnym Wiednia.  W wyborach parlamentarnych w 2013 roku uzyskał mandat parlamentarzysty, zdobywając najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w kraju. W grudniu 2013 roku w wieku 27 lat został ministrem spraw zagranicznych Austrii. Przydomek Kurza - "Wunderwuzzi" - oznacza "kogoś, kto chodzi po wodzie", w jego kampanii dominuje morski, turkusowy kolor.

Austriacki tygodnik "Profil" nazwał go "Heiderem light", zauważając podobieństwo do antymigranckiego i eurosceptycznego byłego lidera FPOe Joerga Haidera, którego partia w latach 2000-2005 współtworzyła rządową koalicję.

W tym roku FPOe ma jednak szansę osiągnąć swój najlepszy historycznie wynik. W programie tej partii znajduje się m.in. zabranie świadczeń społecznych migrantom oraz referenda dotyczące pozycji islamu w kraju na wzór szwajcarskich oraz włączenie Austrii do Grupy Wyszehradzkiej. Austriackie media spekulują, że w przypadku wejścia FPOe do rządowej koalicji kandydatem partii na szefa MSZ zostanie

Norbert Hofer, który w 2016 roku przegrał w wyborach prezydenckich z Alexandrem Van der Bellenem.

O tym, że po wyborach prawdopodobnie powstanie "czarno-niebieska" koalicja OeVP-FPOe mówi otwarcie Kern. Lider SPO zapowiedział już, że jego partia przejdzie do opozycji, jeżeli nie wygra wyborów. Socjaldemokraci znacznie stracili w sondażach, gdy wyszło na jaw, że dwa związane z SPOe profile w mediach społecznościowych rozpowszechniały fałszywe antysemickie oraz ksenofobiczne informacje na temat Kurza.

Temat ten zdominował austriacką kampanię. Podczas niedzielnej debaty telewizyjnej Kurz oskarżył Kerna o "zatruwanie" austriackiej polityki "brudnymi kampanijnymi metodami". Kern zarzucił z kolei Kurzowi, że jego partia oferowała pieniądze doradcom politycznym SPOe "za informacje o tym, jak działają".

"Kontrowersje prawdopodobnie zwiększą frekwencję" - zaznacza jednak Wolfgang Bachmayer z ośrodka badawczego OGM. Jego zdaniem do urn w niedzielę uda się 80 proc. uprawnionych do głosowania Austriaków.

W wyborach parlamentarnych w 2013 roku frekwencja wyniosła 74,91 proc. Głosowanie zakończyło się zwycięstwem SPOe (26,82 proc.), którzy razem z OeVP (23,99) utworzyli "wielką koalicję". W parlamencie znaleźli się również Zieloni (12,42 proc.), centroprawicowa Team Stronach (5,73) oraz NEOS (4,96).

 W tegorocznym głosowaniu czynne prawo wyborcze przysługuje blisko 6,5 mln Austriakom powyżej 16roku życia. Wybieranych będzie 183 deputowanych do Rady Narodowej - niższej izby parlamentu, której kadencja trwa pięć lat. Władzę wykonawczą w naddunajskiej republice sprawuje powoływany przez prezydenta rząd, na którego czele stoi kanclerz związkowy.

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook