Jedynie prawda jest ciekawa


Austriacy ograniczą rolę islamu w życiu publiczym?

13.10.2017

Austriacy zagłosują w niedzielę w wyborach parlamentarnych. Przedwyborcze sondaże wskazują, że wygra je chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), co otworzy drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi.

Według sondażu ośrodka badawczego Research Affairs 33 proc. Austriaków zamierza oddać głos na ludowców. Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPO) obecnego kanclerza Christiana Kerna wybiera 27 proc. głosujących, a na podobne poparcie (23 proc.) może liczyć nacjonalistyczno-konserwatywna Austriacka Partia Wolności (FPOe). Zieloni oraz NEOS (Nowa Austria i Forum Liberalne) balansują na granicy progu wyborczego wynoszącego cztery procent.

Jeszcze na wiosnę OeVP traciła kilkanaście punktów procentowych do plasującego się na czele FPOe. Wzrost poparcia dla ludowców rozpoczął się w maju, gdy Kurz objął przywództwo w tej partii, zerwał rządzącą w Wiedniu od ponad 10 lat "wielką koalicję" SPOe-OeVP i doprowadził do rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Podczas kampanii szef MSZ, który ma szansę zostać najmłodszym kanclerzem w historii Austrii, przechwycił narrację FPOe, skupiając się głównie na postulatach dotyczących ograniczenia migracji oraz roli islamu w życiu publicznym.

Kurz zapowiada m.in. zamknięcie muzułmańskich przedszkoli w Austrii oraz opowiada się za zakazem noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych. Jednocześnie lider FPOe zapewnia, że zamierza przywrócić Austrii jej tradycyjną rolę mostu łączącego zachodnią i wschodnią Europę.

Podczas kryzysu migracyjnego szef austriackiego MSZ opowiedział się zdecydowanie przeciw niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, przypisując sobie zasługi za zamknięcie tzw. Szlaku bałkańskiego - przypomina Deutsche Welle.

Kurz uznawany jest za cudowne dziecko austriackiej polityki. Od początku swojej działalności politycznej związany jest z OeVP, z ramienia tej partii był m.in. radnym Wiednia.  W wyborach parlamentarnych w 2013 roku uzyskał mandat parlamentarzysty, zdobywając najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów w kraju. W grudniu 2013 roku w wieku 27 lat został ministrem spraw zagranicznych Austrii. Przydomek Kurza - "Wunderwuzzi" - oznacza "kogoś, kto chodzi po wodzie", w jego kampanii dominuje morski, turkusowy kolor.

Austriacki tygodnik "Profil" nazwał go "Heiderem light", zauważając podobieństwo do antymigranckiego i eurosceptycznego byłego lidera FPOe Joerga Haidera, którego partia w latach 2000-2005 współtworzyła rządową koalicję.

W tym roku FPOe ma jednak szansę osiągnąć swój najlepszy historycznie wynik. W programie tej partii znajduje się m.in. zabranie świadczeń społecznych migrantom oraz referenda dotyczące pozycji islamu w kraju na wzór szwajcarskich oraz włączenie Austrii do Grupy Wyszehradzkiej. Austriackie media spekulują, że w przypadku wejścia FPOe do rządowej koalicji kandydatem partii na szefa MSZ zostanie

Norbert Hofer, który w 2016 roku przegrał w wyborach prezydenckich z Alexandrem Van der Bellenem.

O tym, że po wyborach prawdopodobnie powstanie "czarno-niebieska" koalicja OeVP-FPOe mówi otwarcie Kern. Lider SPO zapowiedział już, że jego partia przejdzie do opozycji, jeżeli nie wygra wyborów. Socjaldemokraci znacznie stracili w sondażach, gdy wyszło na jaw, że dwa związane z SPOe profile w mediach społecznościowych rozpowszechniały fałszywe antysemickie oraz ksenofobiczne informacje na temat Kurza.

Temat ten zdominował austriacką kampanię. Podczas niedzielnej debaty telewizyjnej Kurz oskarżył Kerna o "zatruwanie" austriackiej polityki "brudnymi kampanijnymi metodami". Kern zarzucił z kolei Kurzowi, że jego partia oferowała pieniądze doradcom politycznym SPOe "za informacje o tym, jak działają".

"Kontrowersje prawdopodobnie zwiększą frekwencję" - zaznacza jednak Wolfgang Bachmayer z ośrodka badawczego OGM. Jego zdaniem do urn w niedzielę uda się 80 proc. uprawnionych do głosowania Austriaków.

W wyborach parlamentarnych w 2013 roku frekwencja wyniosła 74,91 proc. Głosowanie zakończyło się zwycięstwem SPOe (26,82 proc.), którzy razem z OeVP (23,99) utworzyli "wielką koalicję". W parlamencie znaleźli się również Zieloni (12,42 proc.), centroprawicowa Team Stronach (5,73) oraz NEOS (4,96).

 W tegorocznym głosowaniu czynne prawo wyborcze przysługuje blisko 6,5 mln Austriakom powyżej 16roku życia. Wybieranych będzie 183 deputowanych do Rady Narodowej - niższej izby parlamentu, której kadencja trwa pięć lat. Władzę wykonawczą w naddunajskiej republice sprawuje powoływany przez prezydenta rząd, na którego czele stoi kanclerz związkowy.

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook