Jedynie prawda jest ciekawa


Austria krytykuje Węgry

06.09.2015

Austriacki kanclerz, Werner Faymann, w ostrych słowach skrytykował postawę rządu Węgier, któremu - w związku z kryzysem imigracyjnym - zarzucił niesłowność i wywoływanie chaosu.

W rozmowie z dziennikiem "Oesterreich", która ukazała się w niedzielę, austriacki kanclerz bronił decyzji o otwarciu granicy dla przybywających z Węgier uchodźców.

- Decydująca kwestia była taka: czy Austria otworzy graniczny szlaban przed tymi prześladowanymi ludźmi, czy zostawi granicę zamkniętą. Austria nie zostawia prześladowanych ludzi samym sobie - zaznaczył, dodając, że równie ważne było, że podobną deklarację złożyły Niemcy.

Faymann skrytykował też premiera Węgier Viktora Orbana. - Orban powiedział mnie i (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel, że chodzi o nie więcej niż 4 tys. (uchodźców), w co nie wierzyłem od samego początku". "Zdjęcia mówią więcej niż tysiące moich słów. Ktoś, kto najpierw twierdzi, że rozwiąże problem uchodźców za pomocą drutu kolczastego, a potem wywołuje taki chaos, ten pod względem politycznym się zdyskwalifikował - dodał.

Wypowiedź szefa austriackiego rządu sprowokowała odpowiedź ze strony Budapesztu. Cytowany przez agencję MTI sekretarz stanu w węgierskim MSZ Levente Magyar powiedział, że Faymann "odreagowuje na węgierskim rządzie i premierze gniew, któremu sam jest winien przez własną niezdolność do działania w sprawie kryzysu migracyjnego".

Zarzucił Faymannowi, że pozuje na "obrońcę uchodźców", a po cichu wywiera nacisk na inne kraje, by wszelkimi sposobami powstrzymały napływ migrantów do Austrii. Według niego ostatnia wypowiedź Faymanna to jedna z wielu, które mają przedstawić Węgry w złym świetle, a to - podkreślił - nie służy relacjom obu państw.

W piątek rządy Austrii i Niemiec wydały zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur, co - jak zaznaczyło MSZ w Berlinie - było wyjątkiem spowodowanym nadzwyczajną sytuacją. Dzień później szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że nasilenie się sytuacji z uchodźcami to skutek "porażki polityki migracyjnej UE", a także "nieodpowiedzialnych wypowiedzi europejskich polityków".

Węgry są obecnie jednym z głównych krajów tranzytowych w UE dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. Trwa ich niebywały exodus.

Ostatni pociąg podstawiony przez austriackie koleje (OeBB) odjechał w sobotę o godz. 22 z Nickelsdorfu przy granicy z Węgrami do Wiednia, dokąd ma zawieźć ok. 400 uchodźców. To ostatnie połączenie kolejowe przewidziane na ten dzień przez władze austriackie.

Według danych policji do odjazdu pociągu w Nickelsdorfie przebywało ok. 1000 uchodźców. Ci, którzy zostali na miejscu, zostaną autobusami przewiezieni do hali koncertowej, gdzie przygotowano dla nich miejsca noclegowe.

Policja w Wiedniu szacuje, że po przyjeździe ostatniego sobotniego pociągu spod węgierskiej granicy liczba uchodźców przyjętych na dworcu zachodnim wyniesie ok. 8,5 tys. osób, z czego ok. 7000 prawdopodobnie natychmiast ruszyło w dalszą drogę do Niemiec - powiedział rzecznik Roman Hahslinger.

Według wiedeńskiej policji ok. 1,5 tys. uchodźców spędzi najbliższą noc w prowizorycznych schronieniach w pobliżu dworca. Funkcjonariusze spodziewają się, że część z nich w niedzielę odjedzie pierwszym porannym pociągiem do Niemiec.

Tymczasem szef austriackich kolei Christian Kern ostro skrytykował współpracę ze strony władz węgierskich.

- "Marna" (współpraca) to mało powiedziane - zaznaczył Kern w rozmowie, jaka ukazała się w sobotnim wydaniu dziennika "Der Standard". - Dostaliśmy (od Węgier) bardzo skąpe informacje; trudno nam było podejmować jakiekolwiek kroki przygotowawcze, bo Węgry w krótkim czasie trzykrotnie zmieniały strategię - dodał.

Zdaniem Kerna "węgierski premier (Viktor) Orban chciał doprowadzić do ustanowienia precedensu i to mu się niestety udało".

Węgry są obecnie jednym z głównych krajów tranzytowych w UE dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. W piątek wieczorem władze tych dwóch krajów wydały zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria bez kontroli i biurokratycznych procedur. Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że porozumienie w sprawie przejazdu uchodźców z Węgier do Niemiec było wyjątkiem spowodowanym nadzwyczajną sytuacją.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook