Jedynie prawda jest ciekawa


Australijski naukowiec poddał się eutanazji w wieku 104 lat

10.05.2018
1270goodall
Australijski naukowiec poddał się eutanazji w wieku 104 lat

Australijski botanik i ekolog David Goodall w czwartek w Szwajcarii poddał się eutanazji, której odmówiono mu w jego kraju. Naukowiec zmarł w wieku 104 lat w Bazylei - poinformowała fundacja Exit International.

"Dzisiaj o godz. 12.30 profesor David Goodall w wieku 104 lat odszedł w spokoju w Bazylei w Szwajcarii na skutek wstrzyknięcia Nembutalu" (Pentobarbitalu) - napisał na Twitterze dr Philip Nitschke, który jest założycielem Exit International. Fundacja pomogła Goodallowi zorganizować jego ostatnią podróż.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Goodall nie cierpiał na żadną śmiertelną chorobą, ale uznał, że w ciągu ostatniego roku jakość jego życia znacznie się pogorszyła.

Na początku roku poruszający się na wózku botanik usiłował odebrać sobie życie, ale gdy jego próba się nie powiodła, zwrócił się do władz Australii, by umożliwiły mu wspomagane samobójstwo. Gdy mu tego odmówiono, postanowił udać się do Szwajcarii, gdzie takie usługi oferuje wiele fundacji.

Szwajcarska fundacja Eternal Sprit zgodziła się pomóc Goodallowi w eutanazji i udostępniła mu mieszkanie, gdzie 104-latkowi do ostatnich chwil towarzyszyły wnuki i przyjaciel. W czwartek po ostatnim posiłku, jakim były jego ulubione dania - fish and chips i sernik - Goodall położył się i sam, zgodnie ze szwajcarskim prawem, zwolnił wentyl, by uwolnić Pentobarbital, silny środek znieczulający, który w dużych dawkach jest śmiertelny.

Na konferencji prasowej dzień przed śmiercią ten znany naukowiec tłumaczył, że ma nadzieję, iż jego śmierć przyczyni się do zmian w jego kraju. Wyjaśniał, że chciałby, aby starsze osoby mogły same decydować, jak i kiedy chcą umrzeć.

"Wolałbym skończyć życie w Australii i naprawdę ubolewam, że Australia jest opóźniona w stosunku do Szwajcarii", jeśli chodzi o prawo do eutanazji - mówił Goodall w hotelu w Bazylei.

Wspomagane samobójstwo w Australii nie jest dozwolone, z wyjątkiem stanu Wiktoria, który jako pierwszy przyjął przepisy w tej sprawie. W tym stanie eutanazja jest jednak obwarowana licznymi warunkami, m.in. tym, że pacjent musi być w terminalnej fazie choroby. Poza tym nowe przepisy wejdą w życie dopiero w czerwcu 2019 roku.

Z kolei w Szwajcarii wspomagane samobójstwo jest legalne od lat 40. XX wieku, o ile instytucja dokonująca eutanazji nie ma z tego tytułu korzyści materialnych. Jednak według agencji AP wielu lekarzy niechętnie podchodzi do tej możliwości, twierdząc, że powinna być ona zarezerwowana jedynie dla osób śmiertelne chorych.

W 2002 roku eutanazję zalegalizowano w Holandii dla pacjentów, którzy doznają cierpień nie do zniesienia i których choroba jest nieuleczalna.

W rozmowie z dziennikarzami Goodall przyznał też, że "jest wiele rzeczy, które chciałby zrobić, ale jest już za późno". "Jestem zadowolony, że zostawię te rzeczy nieskończone" - dodał.

Naukowiec, który był honorowym współpracownikiem naukowym uniwersytetu Edith Cowan w Perth, zażyczył sobie, aby jego ciało zostało przekazane do celów medycznych. W przypadku odmowy jego szczątki mają być rozsypane w Perth. Nie chciał, aby po jego śmierci organizowano jakąkolwiek ceremonię - poinformował Nitschke.

(PAP)

fot. PAP/EPA/GEORGIOS KEFALAS

Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 8. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook