Jedynie prawda jest ciekawa


Australia zaostrzy politykę imigracyjną?

16.08.2013

Opozycyjna Partia Liberalna Australii (LPA), która według sondaży ma szanse na zwycięstwo we wrześniowych wyborach, zapowiedziała dziś zaostrzenie polityki imigracyjnej. Dla milionów wyborców jest to główna kwestia podczas trwającej kampanii wyborczej.

Przywódca LPA Tony Abbott chce powrotu do surowych zasad, zgodnie z którymi tysiące osób ubiegających się o azyl nie mogłyby na stałe osiedlić się w Australii. "To nasz kraj i to my ustalamy, kto ma do niego wstęp" - powiedział przywódca opozycji.

Abbott wyjaśnił, że jeśli dojdzie do władzy, to 30 tys. nielegalnych uchodźców, którzy obecnie ubiegają się o azyl, w przypadku uznania ich za uchodźców otrzymałoby nie prawo pobytu, lecz jedynie tymczasowe wizy ochronne.  Dokumenty te po trzech latach od wydania byłyby ponownie analizowane, a status uchodźcy mógłby być odebrany, co oznacza, że w przyszłości osoby te mogłyby zostać odesłane do kraju pochodzenia.

Abbott zamierza też zablokować dostęp do sądów apelacyjnych dla osób, którym odmówiony zostanie status uchodźcy.

Już wcześniej polityk ten zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa wyborczego powołałby dowódcę wojskowego, którego zadaniem byłoby dowodzenie operacjami wymierzonymi w handlarzy ludźmi i transport nielegalnych uchodźców.

Podczas kampanii przed wrześniowymi wyborami opozycyjni liberałowie Abbotta i centrolewicowy rząd rywalizują ze sobą w kwestii nielegalnej imigracji. Każda z partii chce być postrzegana jako ta, która będzie w stanie powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, przypływających do kraju na łodziach przez Indonezję.

Tylko w tym roku w ten sposób do Australii dotarło ok. 15 tys. osób. Kilka łodzi zatonęło, a pasażerowie - głównie ze Sri Lanki, Iranu, Iraku i Afganistanu - zginęli.

W lipcu premier Kevin Rudd z Australijskiej Partii Pracy (ALP) ogłosił nowe przepisy mające zahamować napływ nielegalnych imigrantów. Przypływające do brzegu Australii łodzie będą kierowane do Papui Nowej Gwinei, która ewentualnie może przyznać azyl ich pasażerom.

Według Australijskich Zielonych (AG) propozycje przedstawiane zarówno przez opozycję jak i rządzących laburzystów są skazane na niepowodzenie. Zieloni przypominają, że z powodu niestabilnej sytuacji m.in. w Afganistanie, Syrii czy Iranie liczba uchodźców dramatycznie wzrasta. "LPA szarga reputację Australii i naszego ducha narodowego" - krytykowała nowe propozycje senatorka AG Sarah Hanson-Young.

Według Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w 2012 roku przymusowo wysiedlonych zostało ponad 45 mln ludzi. To najwyższa liczba od 1994 roku.

Australijczycy pójdą do urn 7 września. Z najnowszych sondaży wynika, że konserwatywna koalicja LPA i Partii Narodowej Australii (NPA) ma cztery punkty procentowe przewagi nad rządzącą ALP.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 2. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 3. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 4. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 5. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 6. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 7. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 8. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook