Jedynie prawda jest ciekawa

Australia zaostrzy politykę imigracyjną?

16.08.2013

Opozycyjna Partia Liberalna Australii (LPA), która według sondaży ma szanse na zwycięstwo we wrześniowych wyborach, zapowiedziała dziś zaostrzenie polityki imigracyjnej. Dla milionów wyborców jest to główna kwestia podczas trwającej kampanii wyborczej.

Przywódca LPA Tony Abbott chce powrotu do surowych zasad, zgodnie z którymi tysiące osób ubiegających się o azyl nie mogłyby na stałe osiedlić się w Australii. "To nasz kraj i to my ustalamy, kto ma do niego wstęp" - powiedział przywódca opozycji.

Abbott wyjaśnił, że jeśli dojdzie do władzy, to 30 tys. nielegalnych uchodźców, którzy obecnie ubiegają się o azyl, w przypadku uznania ich za uchodźców otrzymałoby nie prawo pobytu, lecz jedynie tymczasowe wizy ochronne.  Dokumenty te po trzech latach od wydania byłyby ponownie analizowane, a status uchodźcy mógłby być odebrany, co oznacza, że w przyszłości osoby te mogłyby zostać odesłane do kraju pochodzenia.

Abbott zamierza też zablokować dostęp do sądów apelacyjnych dla osób, którym odmówiony zostanie status uchodźcy.

Już wcześniej polityk ten zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa wyborczego powołałby dowódcę wojskowego, którego zadaniem byłoby dowodzenie operacjami wymierzonymi w handlarzy ludźmi i transport nielegalnych uchodźców.

Podczas kampanii przed wrześniowymi wyborami opozycyjni liberałowie Abbotta i centrolewicowy rząd rywalizują ze sobą w kwestii nielegalnej imigracji. Każda z partii chce być postrzegana jako ta, która będzie w stanie powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, przypływających do kraju na łodziach przez Indonezję.

Tylko w tym roku w ten sposób do Australii dotarło ok. 15 tys. osób. Kilka łodzi zatonęło, a pasażerowie - głównie ze Sri Lanki, Iranu, Iraku i Afganistanu - zginęli.

W lipcu premier Kevin Rudd z Australijskiej Partii Pracy (ALP) ogłosił nowe przepisy mające zahamować napływ nielegalnych imigrantów. Przypływające do brzegu Australii łodzie będą kierowane do Papui Nowej Gwinei, która ewentualnie może przyznać azyl ich pasażerom.

Według Australijskich Zielonych (AG) propozycje przedstawiane zarówno przez opozycję jak i rządzących laburzystów są skazane na niepowodzenie. Zieloni przypominają, że z powodu niestabilnej sytuacji m.in. w Afganistanie, Syrii czy Iranie liczba uchodźców dramatycznie wzrasta. "LPA szarga reputację Australii i naszego ducha narodowego" - krytykowała nowe propozycje senatorka AG Sarah Hanson-Young.

Według Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w 2012 roku przymusowo wysiedlonych zostało ponad 45 mln ludzi. To najwyższa liczba od 1994 roku.

Australijczycy pójdą do urn 7 września. Z najnowszych sondaży wynika, że konserwatywna koalicja LPA i Partii Narodowej Australii (NPA) ma cztery punkty procentowe przewagi nad rządzącą ALP.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 2. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 3. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 4. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 5. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 6. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 7. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 8. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook