Jedynie prawda jest ciekawa


Australia zaostrzy politykę imigracyjną?

16.08.2013

Opozycyjna Partia Liberalna Australii (LPA), która według sondaży ma szanse na zwycięstwo we wrześniowych wyborach, zapowiedziała dziś zaostrzenie polityki imigracyjnej. Dla milionów wyborców jest to główna kwestia podczas trwającej kampanii wyborczej.

Przywódca LPA Tony Abbott chce powrotu do surowych zasad, zgodnie z którymi tysiące osób ubiegających się o azyl nie mogłyby na stałe osiedlić się w Australii. "To nasz kraj i to my ustalamy, kto ma do niego wstęp" - powiedział przywódca opozycji.

Abbott wyjaśnił, że jeśli dojdzie do władzy, to 30 tys. nielegalnych uchodźców, którzy obecnie ubiegają się o azyl, w przypadku uznania ich za uchodźców otrzymałoby nie prawo pobytu, lecz jedynie tymczasowe wizy ochronne.  Dokumenty te po trzech latach od wydania byłyby ponownie analizowane, a status uchodźcy mógłby być odebrany, co oznacza, że w przyszłości osoby te mogłyby zostać odesłane do kraju pochodzenia.

Abbott zamierza też zablokować dostęp do sądów apelacyjnych dla osób, którym odmówiony zostanie status uchodźcy.

Już wcześniej polityk ten zapowiadał, że w przypadku zwycięstwa wyborczego powołałby dowódcę wojskowego, którego zadaniem byłoby dowodzenie operacjami wymierzonymi w handlarzy ludźmi i transport nielegalnych uchodźców.

Podczas kampanii przed wrześniowymi wyborami opozycyjni liberałowie Abbotta i centrolewicowy rząd rywalizują ze sobą w kwestii nielegalnej imigracji. Każda z partii chce być postrzegana jako ta, która będzie w stanie powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów, przypływających do kraju na łodziach przez Indonezję.

Tylko w tym roku w ten sposób do Australii dotarło ok. 15 tys. osób. Kilka łodzi zatonęło, a pasażerowie - głównie ze Sri Lanki, Iranu, Iraku i Afganistanu - zginęli.

W lipcu premier Kevin Rudd z Australijskiej Partii Pracy (ALP) ogłosił nowe przepisy mające zahamować napływ nielegalnych imigrantów. Przypływające do brzegu Australii łodzie będą kierowane do Papui Nowej Gwinei, która ewentualnie może przyznać azyl ich pasażerom.

Według Australijskich Zielonych (AG) propozycje przedstawiane zarówno przez opozycję jak i rządzących laburzystów są skazane na niepowodzenie. Zieloni przypominają, że z powodu niestabilnej sytuacji m.in. w Afganistanie, Syrii czy Iranie liczba uchodźców dramatycznie wzrasta. "LPA szarga reputację Australii i naszego ducha narodowego" - krytykowała nowe propozycje senatorka AG Sarah Hanson-Young.

Według Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w 2012 roku przymusowo wysiedlonych zostało ponad 45 mln ludzi. To najwyższa liczba od 1994 roku.

Australijczycy pójdą do urn 7 września. Z najnowszych sondaży wynika, że konserwatywna koalicja LPA i Partii Narodowej Australii (NPA) ma cztery punkty procentowe przewagi nad rządzącą ALP.

PAP/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook