Jedynie prawda jest ciekawa


Australia: Odrzucono projekt legalizacji eutanazji

29.05.2013

Parlamentarzyści izby wyższej australijskiego stanu Nowa Południowa Walia odrzucili kolejny forsowany przez polityków Partii Zielonych projekt ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo i eutanazję.

Proponowane prawo dopuszczałoby w szerokim zakresie uśmiercanie na życzenie, a w przypadku, gdy pacjent sam byłby niezdolny do przyjmowania lekarstw – eutanazję.

Parlamentarzyści stanowi zdecydowanie odrzucili projekt ustawy (23 głosy za odrzuceniem, 13 przeciw). Zielonym nie udała się także próba przesłania dokumentu do dalszych prac w komisji. Inicjatorką projektu ustawy była Cate Faehrmann. Nawiązała ona w tytule dokumentu, jak i w pewnych rozwiązaniach, do regulacji, które na krótko obowiązywały w Północnym Terytorium Australii w 1995 roku. Prawo to odrzucił parlament federalny 9 miesięcy później.

Podczas debaty zwolennicy eutanazji zaatakowali wprost metropolitę Sydney kard. George’a Pella za, jak to sami określili, „wprowadzającą w błąd, całkowicie kłamliwą taktykę”, jaką się miał posłużyć w liście do parlamentarzystów z 8 maja br. Wściekłość inicjatorów projektu ustawy skupiła się także na organizacji brytyjskiej broniącej życia CareNotKilling.

Tymczasem niebawem pod głosowanie stanowego parlamentu Australia Południowa ma trafić kolejny projekt mający zalegalizować wspomagane samobójstwo i eutanazję. Został on już skrytykowany przez środowisko lekarzy. 3 lata temu podobny projekt prawa został w tym stanie odrzucony. Zdaniem obrońców życia i rodziny, tego typu projekty nigdy nie powinny już wracać pod obrady.

Kościół katolicki w Australii od kilku lata prowadzi społeczną kampanię przeciwstawiająca się forsowanym usilnie projektom, które w kilku stanach mają zalegalizować eutanazję i tzw. wspomagane samobójstwo.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook