Jedynie prawda jest ciekawa


Australia: Odrzucono projekt legalizacji eutanazji

29.05.2013

Parlamentarzyści izby wyższej australijskiego stanu Nowa Południowa Walia odrzucili kolejny forsowany przez polityków Partii Zielonych projekt ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo i eutanazję.

Proponowane prawo dopuszczałoby w szerokim zakresie uśmiercanie na życzenie, a w przypadku, gdy pacjent sam byłby niezdolny do przyjmowania lekarstw – eutanazję.

Parlamentarzyści stanowi zdecydowanie odrzucili projekt ustawy (23 głosy za odrzuceniem, 13 przeciw). Zielonym nie udała się także próba przesłania dokumentu do dalszych prac w komisji. Inicjatorką projektu ustawy była Cate Faehrmann. Nawiązała ona w tytule dokumentu, jak i w pewnych rozwiązaniach, do regulacji, które na krótko obowiązywały w Północnym Terytorium Australii w 1995 roku. Prawo to odrzucił parlament federalny 9 miesięcy później.

Podczas debaty zwolennicy eutanazji zaatakowali wprost metropolitę Sydney kard. George’a Pella za, jak to sami określili, „wprowadzającą w błąd, całkowicie kłamliwą taktykę”, jaką się miał posłużyć w liście do parlamentarzystów z 8 maja br. Wściekłość inicjatorów projektu ustawy skupiła się także na organizacji brytyjskiej broniącej życia CareNotKilling.

Tymczasem niebawem pod głosowanie stanowego parlamentu Australia Południowa ma trafić kolejny projekt mający zalegalizować wspomagane samobójstwo i eutanazję. Został on już skrytykowany przez środowisko lekarzy. 3 lata temu podobny projekt prawa został w tym stanie odrzucony. Zdaniem obrońców życia i rodziny, tego typu projekty nigdy nie powinny już wracać pod obrady.

Kościół katolicki w Australii od kilku lata prowadzi społeczną kampanię przeciwstawiająca się forsowanym usilnie projektom, które w kilku stanach mają zalegalizować eutanazję i tzw. wspomagane samobójstwo.

KAI, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 5. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 6. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 7. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 8. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook