Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Atak na polską ambasadę w Berlinie

07.11.2016

Na teren polskiej ambasady wrzucono kanister z łatwopalną substancją. Najprawdopodobniej była to próba podpalenia. Na szczęście nie doszło do eksplozji. Sprawą zajmuje się niemiecka policja.

Podejrzany pojemnik znaleziono na terenie Ambasady Polski w niedzielę rano przed godziną 9.00. Według informacji przekazanych przez niemiecką policję, wewnątrz pojemnika, poza bliżej nieokreśloną łatwopalną substancją, znajdowały się „spalone szmaty”.

Ambasador Andrzej Przyłębski potwierdził fakt ataku na polską ambasadę w Berlinie.

„O trzeciej w nocy pojawił się jeden nieznany sprawca, jeden człowiek – młody w kurtce z kapturem, który przerzucił na teren ambasady pojemnik z jakąś cieczą. On odpalił jakiś rodzaj zapalnika, ale to po przerzuceniu zgasło, więc ani nie było wybuchu ani się nie rozpaliło. Myśmy powiadomili policję, która przyjechała. Potem przyjechali specjaliści od spraw chemikaliów. Zabrali ten pojemnik. Przekazaliśmy im również nagranie z monitoring, gdzie widać tego człowieka, bo on w momencie rzutu odsłania swoją twarz. No i liczymy na efektywność niemieckiej policji” - powiedział TVP.Info ambasador Przyłębski.

Dodał, że kanister odnaleźli dwaj pracownicy, którzy pilnują ambasady.

„Ja zostałem wezwany koło godziny 11-tej. Już tam na miejscu był pracownik administracji, który się wszystkim zajmował, również poinformowaniem centrali”.

Według Andrzeja Przyłębskiego wcześniej nie było żadnych sygnałów zwiastujących podobny incydent.

„Godzina 3-cia nad ranem jest dość charakterystyczna. Ktoś bał się, że będzie dostrzeżony. Miał szczęście, bo pół minuty później podjechała policja, która podjeżdża pod ambasadę co godzinę, co dwie, i on miał szczęście, że nie natknął się na nią. Oni być może go nawet widzieli, ale nie skojarzyli z tym rzutem, bo rzutu samego nie mogli widzieć. On natomiast zapewne zauważył ich, więc nie odważył się ponowić takiego ataku” - opowiadał ambasador.

Jak zapewnił ambasada wzmocniła środki ostrożności.

„W ramach możliwości jakie mamy. To jest duża willa w takiej willowej dzielnicy, gdzie nie ma tłumu przechodniów. W dzień jest łatwo, natomiast trudno jest w nocy nad tym zapanować. Każdy może tu podjechać. Ale liczymy, że niemiecka policja będzie aktywniejsza” - powiedział Andrzej Przyłębski.

Niemiecka policja sprawdza, czy incydent z kanistrem wrzuconym na teren ambasady RP w Berlinie mógł mieć podłoże polityczne - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka policji w stolicy Niemiec.

Śledztwo przejął wydział ochrony państwa w Landowym Urzędzie Kryminalnym (LKA), zajmujący się przestępstwami popełnianymi z pobudek politycznych.

Biuro prasowe berlińskiej policji poinformowało PAP, że na razie nie ma żadnych nowych ustaleń dotyczących incydentu. Policja przeanalizuje nagrania z kamer znajdujących się na terenie polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. 

wkt/wPolityce.pl/TVP.Info/PAP

[fot. berlin.msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. szczerbaty 23.02.2017

  W Paryżu rozmawiano nt. sytuacji na Ukrainie

  Szczerski powiedział PAP, że doradcy wymienili opinie nt. przyszłości polityki europejsko-amerykańskiej oraz podsumowali doświadczenia z konferencji bezpieczeństwa, która odbyła się w ub. tygodniu w Monachium.

 2. mid-epa05810138 23.02.2017

  Rumunia: 1300 osób sądzonych za korupcję w 2016

  Wśród oskarżonych jest trzech ministrów, 17 parlamentarzystów, 20 członków kadry kierowniczej państwowych przedsiębiorstw.

 3. kanclerzmerkel 23.02.2017

  Merkel: Potrzebna czujność wobec dezinformacji

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w czwartek w Berlinie o czujność wobec kampanii dezinformacyjnych. Odniosła się w ten sposób do fałszywych pogłosek o rzekomym gwałcie popełnionym przez żołnierzy Bundeswehry na Litwince

 4. mid-epa05809058 23.02.2017

  Irackie siły odbiły lotnisko w Mosulu

  Po tym, jak siły bezpieczeństwa weszły na teren lotniska i opanowały pas startowy, znalazły się pod silnym ostrzałem dżihadystów.

 5. code-17855411280 23.02.2017

  Rosja tworzy wojsko do wojny informacyjnej

  "Wygrana w wojnie informacyjnej w obecnych realiach świata nabiera nierzadko większego znaczenia niż zwycięstwo w klasycznej wojnie z użyciem broni".

 6. isis-stefff 22.02.2017

  W Niemczech coraz więcej radykalnych islamistów

  W Niemczech przebywa obecnie 1 600 osób zaliczanych przez kontrwywiad do środowiska islamistyczno-terrorystycznego - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Massen w środę podczas międzynarodowego kongresu policji w Berlinie.

 7. pinterman-steff 22.02.2017

  Timmermans niezadowolony z odpowiedzi Polski ws. rządów prawa

  Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział unijnym komisarzom, że nie jest zadowolony z odpowiedzi Polski na zalecenia ws. praworządności i może poprosić o dyskusję na ten temat w gronie ministrów ds. europejskich - twierdzą źródła zbliżone do KE.

 8. papiez-steff 22.02.2017

  Watykan będzie chronił wizerunek papieża

  Watykański Sekretariat Stanu zapowiada podjęcie kroków prawnych w celu ochrony wizerunku papieża. Ma to na celu zapobiec sytuacji, aby wizerunek nie był wykorzystywany w sposób instrumentalny.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook