Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Atak na chrześcijan w Egipcie

16.08.2013

Premier Egiptu, Hazim al-Biblawi potępił ataki na kościoły chrześcijańskie, do jakich doszło 14 sierpnia w Egipcie. W rozmowie telefonicznej z koptyjskim papieżem Teodorem II nazwał je „działaniami kryminalnymi” - poinformowała państwowa agencja prasowa Mena.

- Siły ciemności i terroryzmu nie zdołają naruszyć lub osłabić jedności muzułmanów i chrześcijan
- powiedział szef rządu. Zapewnił, że władze są zdecydowane stawić czoło zamachom na miejsca kultu i atakom na chrześcijan.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że sprawcami podpaleń siedmiu kościołów w północnej części Synaju i w okolicach Kairu byli członkowie Bractwa Muzułmańskiego, protestujący przeciwko obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego. Oskarżają oni egipskich chrześcijan - koptów o wspieranie obecnego reżimu wojskowego.

Z kolei minister obrony Abd al-Fattah as-Sisi wydał rozkaz wojskom inżynieryjnym, by wyremontowały uszkodzone świątynie koptyjskie na koszt ministerstwa „na znak wdzięczności za historyczne i patriotyczne zasługi braci koptów”. Jednocześnie wojskowy wymiar sprawiedliwości ma zająć się sprawą 84 osób aresztowanych za zabójstwa i ataki na chrześcijańskie miejsca kultu.

Tymczasem rzecznik episkopatu katolickiego, ks. Rafik Greiche powiedział Radiu Watykańskiemu, że Egipcie podpalono już co najmniej 40 kościołów, w tym 10 katolickich.

Głos w tej sprawie zabrał także przewodniczący konferencji Episkopatu Niemiec i arcybiskup Fryburga Robert Zollitsch, który oświadczył, że jest przerażony rosnącą liczbą ataków przeciwko chrześcijanom w Egipcie, a także zniszczeniem ponad 40 kościołów i innych placówek religijnych.

- Nienawiść i przemoc nie wskazują wyjścia z kryzysu politycznego i zabijają wszelkie nadzieje na pokojowe rozwiązanie konfliktu między władzami państwowymi a Bractwem Muzułmańskim - czytamy w oświadczeniu opublikowanym dziś w Bonn.

Abp Zollitsch zastrzegł, że oskarżenia wysuwane przez Bractwo wobec chrześcijan o współodpowiedzialność za odsunięcie prezydenta Mohammeda Mursiego od władzy "nie przyczyniają się do pojednania i nie budują pilnie potrzebnego zaufania w Egipcie".

- Należy skończyć z przemocą, której pod żadnym pozorem nie można usprawiedliwiać - powiedział abp Zollitsch, dodając, że chrześcijanie w Egipcie muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, by nadal mieszkać w kraju i uczestniczyć w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Arcybiskup Fryburga podkreślił, że popiera apel koptyjskich biskupów do muzułmanów wzywający do powrotu do jedności i pokoju, opartego na wspólnych wartościach.

Egipskie siły bezpieczeństwa zlikwidowały w środę na polecenie rządu dwa obozowiska stronników odsuniętego na początku lipca od władzy prezydenta Mursiego. Podczas zamieszek wywołanych interwencją wojska i policji zginęło według źródeł oficjalnych 638 osób, a ok. 4 tys. zostało rannych. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy, w niektórych regionach godzinę policyjną.

PAP, KAI / mall
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 4. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 5. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 6. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 7. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook