Jedynie prawda jest ciekawa


Armia Asada odzyskała kontrolę nad Damaszkiem?

04.08.2012

Po odbiciu dziś z rąk rebeliantów położonej na południu Damaszku dzielnicy Tadamun syryjska armia rządowa ma już kontrolę nad całą stolicą - poinformował generał odpowiedzialny za operacje w tej dzielnicy.

Jak dodał, wszystkie stołeczne dzielnice zostały "oczyszczone". Wojskowy ten, który rozmawiał z dziennikarzami właśnie w dzielnicy Tadamun, nie chciał podać swego nazwiska.

"Sytuacja w Damaszku jest idealnie stabilna. Nie ma już żadnych uzbrojonych grup, poza kilkoma osobnikami, którzy przemieszczają się z miejsca na miejsce, by udowodnić, że istnieją" - powiedział. Dodał, że operacja mająca na celu odbicie dzielnicy Tadamun rozpoczęła się w piątek rano - jak oświadczył - "na żądanie mieszkańców".

Rebelianci rozpoczęli ofensywę, mającą na celu przejęcie kontroli nad Damaszkiem, 15 lipca.

Z kolei w Aleppo, gospodarczej stolicy kraju, syryjskie lotnictwo i artyleria w sobotę kontynuowały bombardowania. Jak przekazał jeden z dowódców Wolnej Armii Syryjskiej, grupującej głównie dezerterów, bombardowania dzielnicy Salahedin są najintensywniejsze od początku walk o miasto, ale armii prezydenta Baszara el-Asada nie udało się poczynić postępów.

Bombardowane były też dzielnice Hanano na zachodzie i Hamdanija na wschodzie miasta - twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Dziennikarze mówili ponadto o ok. 10 eksplozjach w innych częściach Aleppo.

W nocy z piątku na sobotę rebelianci przypuścili szturm na budynek telewizji w Aleppo, wokół którego umieścili ładunki wybuchowe; zostali następnie zbombardowani przez lotnictwo i zmuszeni do odwrotu. Według oficjalnej agencji SANA "terroryści" - jak reżim określa rebeliantów - "zaatakowali cywilów i budynek, lecz żołnierze go obronili". Telewizja podała, że w ataku zginęli i zostali ranni terroryści.

Walki wywiązały się także w miejscowości Irbin, kilka kilometrów na północny wschód od Damaszku, gdzie - w relacji agencji SANA - "terroryści próbowali zablokować główna drogę, ale zostali wyparci".

W sumie w całym kraju zginęło w sobotę 60 osób, w tym 35 cywilów, 18 żołnierzy i siedmiu rebeliantów - twierdzi Obserwatorium. Poprzedniego dnia organizacja ta informowała o śmierci 84 osób w całej Syrii, w tym o 46 cywilach.

W sytuacji, gdy przemoc w Syrii nie ustaje, społeczność międzynarodowa usiłuje znaleźć rozwiązanie kryzysu. W trzy dni po ogłoszeniu przez dotychczasowego międzynarodowego wysłannika do Syrii Kofiego Annana, że nie będzie pełnił funkcji po wygaśnięciu mandatu z końcem sierpnia, Katar ostrzegł, że kraje arabskie zaakceptują jego następcę tylko pod warunkiem, że zagwarantuje on przekazanie władzy w Syrii.

"Kraje arabskie nie zaakceptują nowego wysłannika, jeśli będzie miał taki mandat, jaki miał Annan" -  oświadczył premier Kataru, szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani. Dodał, że jedyny "akceptowalny mandat przewiduje pracę na rzecz pokojowego przekazania władzy w Syrii".

Szef rządu katarskiego poinformował, że kontaktował się już w tej sprawie z sekretarzami generalnymi ONZ i Ligi Arabskiej oraz samym Annanem.

Annan, były szef ONZ, nie zdołał wyegzekwować swego planu pokojowego, który zakładał przede wszystkim rozejm i dialog polityczny między obu stronami.

Od marca 2011 roku w rewolcie przeciwko reżimowi Asada zginęło już ponad 21 tys. ludzi - wynika z najnowszych danych Obserwatorium Praw Człowieka.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook