Jedynie prawda jest ciekawa

Aresztują okupujących Wall Street

18.11.2011

177 osób aresztowała nowojorska policja podczas manifestacji ruchu Okupuj Wall Street, czyli trwających już drugi miesiąc protestów przeciw nierównościom społecznym. Podczas różnych incydentów siedmiu policjantów zostało rannych.

Jak sprecyzował przedstawiciel policji w Nowym Jorku Ray Kelly, funkcjonariusze zostali na krótko odwiezieni do szpitala, gdyż protestujący oblali ich twarze jakimś płynem. Jeden z policjantów został uderzony przedmiotem ze szkła.

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg ocenił, że w czwartek w mieście manifestowało około tysiąca osób. Zastrzegł przy tym, że trudno dokładnie policzyć protestujących, ponieważ rozdzielili się oni na kilka grup.

Tymczasem, jak pisze agencja AFP, po południu około tysiąca osób demonstrowało na samym Manhattanie. Wielu z nich to studenci i członkowie związków studenckich nie zgadzający się z rosnącymi kosztami edukacji.

Spora grupa protestujących demonstrowała w nowojorskim metrze.

Z kolei wieczorem kilka tysięcy osób protestowało na Moście Brooklyńskim. Według organizatorów, po moście przemieszczało się ok. 20 tysięcy zwolenników ruchu OWS.

- Nas nie da się powstrzymać, możliwy jest inny świat - krzyczeli protestujący na Moście Brooklyńskim, łączącym Manhattan z Brooklynem. Kierowcy trąbili na znak solidarności z idącymi w pochodzie.

Ruch Okupuj Wall Street powstał pod hasłami zmniejszenia rosnących nierówności dochodów w USA i ukarania banków za nadużycia, które doprowadziły do kryzysu w 2008 roku i globalnej recesji. OWS twierdzi, że reprezentuje „99 procent” społeczeństwa amerykańskiego, potraktowane nie fair przez najzamożniejsze 1 procent.

PAP

(fot.wikipedia.org/David Shankbone)

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook